Polska po 1989 roku

28.11.2018

Anna Wardęga wygrała konkurs na mural z okazji 100-lecia AGH

Studentka krakowskiej ASP Anna Wardęga zwyciężyła w konkursie na mural z okazji 100-lecia AGH. Projekt zostanie zrealizowany wiosną przyszłego roku. Malowidło o wymiarach 16 m x 15 m ozdobi południową ścianę domu studenckiego Stokrotka na Miasteczku Studenckim w Krakowie.

Według jury, złożonego z przedstawicieli AGH i eksperta krakowskiej ASP, zwycięski projekt trafnie oddaje zarówno naukowy charakter uczelni, jak i specyfikę Miasteczka Studenckiego AGH, gdzie malowidło powstanie.

Mural budzi skojarzenia z różnymi dziedzinami nauki, które funkcjonują w Akademii Górniczo-Hutniczej – geodezją, akustyką, nauką o kosmosie i energii odnawialnej. Futurystyczne elementy w projekcie mają skłaniać do przemyśleń, jaka będzie przyszłość AGH w kolejnym jej stuleciu.

Anna Wardęga, autorka zwycięskiej pracy, pochodzi z Krakowa i jest studentką III roku Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Inny jej projekt zwyciężył w 2018 r. w konkursie na mural, który znalazł się na jednej ze ścian akademika we Wrocławiu.

Konkurs na mural AGH miał charakter otwarty, skierowany był do osób z całego kraju, zarówno do profesjonalnych twórców nurtu street art, jak i do amatorów. Motywem przewodnim prac miała być stuletnia historia AGH.

W konkursie wystartowało 30 autorów z całej Polski. Do drugiego etapu przeszło ośmiu. Od 20 do 27 listopada głosy na finałowe propozycje oddawali internauci. Najwyżej oceniony przez nich projekt otrzymał 15 punktów, miejsca drugie i trzecie otrzymały odpowiednio 10 i 5 punktów. Wszystkie osiem projektów trafiło pod obrady jury w trzecim etapie. O ostatecznym wyniku konkursu zadecydowała suma punktów etapu drugiego i trzeciego.

Nagrodą główną w konkursie jest 5 tys. zł.

Obchody jubileuszu stulecia krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej potrwają do czerwca 2020 r. Polska Agencja Prasowa sprawuje nad nimi patronat medialny.

Patronem honorowym wydarzenia jest prezydent Andrzej Duda.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL