Polska po 1989 roku

02.07.2018

B. Szydło: "Dobry start" to bardzo ważne wsparcie dla rodzin

Myślę, że to jest bardzo ważne wsparcie dla rodzin, które będę mogły wyposażyć swojej dzieciaki w potrzebne do rozpoczęcia roku szkolnego przybory i przedmioty – mówiła dziennikarzom w poniedziałek o programie "Dobry start" wicepremier Beata Szydło.

Jak poinformował w poniedziałek w TVP Info wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, złożono już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę tego świadczenia.

"Akcja dopiero ruszyła, jak na pierwszy i to jeszcze wakacyjny dzień, to niezły wynik" - powiedziała dziennikarzom wicepremier Szydło. "Zachęcamy, żeby te wnioski składać jak najszybciej. Od wczoraj można to robić drogą internetową, od 1 sierpnia w formie papierowej. Pieniądze czekają na każde dziecko i młodzież, którzy się uczą. Myślę, że to jest bardzo ważne wsparcie dla rodzin, które będę mogły wyposażyć swojej dzieciaki dzięki również tym pieniądze w potrzebne do rozpoczęcia roku szkolnego przybory i przedmioty" – podkreśliła.

Rodzice i opiekunowie mogą od 1 lipca złożyć wniosek o świadczenie "Dobry Start" on-line przez Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia lub bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia będzie można złożyć wniosek także drogą tradycyjna, papierową.

W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci. "To świadczenie będzie wypłaca rok rocznie" - zapewnił wiceminister rodziny i pracy.

Także od 1 lipca można składać wnioski online o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy. Prawo do tego świadczenia jest ustalane na rok - od 1 października do 30 września kolejnego roku. Jak podaje MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.

Ministerstwo przypomina, że rodziny, które będą chciały ubiegać się o świadczenie "500 plus" drogą elektroniczną już w lipcu, mają do wyboru trzy kanały: Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. "Rodzina 500 plus" i "Dobry start" to świadczenia niezależne; osoby pobierające jedno z nich mogą otrzymywać też drugie.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba; Danuta Starzyńska-Rosiecka

wos/ dsr/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL