Organizatorzy 25. Biegu Konstytucji, który 3 maja odbędzie się w Warszawie, podkreślili, że zawody oraz towarzyszące im imprezy mają służyć także wykorzystaniu wartości, jakie niesie z sobą sport, w celu podnoszenia wiedzy historycznej.
"Takie zawody mają znacznie szerszy wymiar niż tylko sportowy. Są ważnym elementem edukacji. Ich organizacja w rocznice wielkich wydarzeń historycznych przyczynia się do jeszcze większego ich utrwalenia i wzbogacania wiedzy" - powiedziała podczas konferencji prasowej dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA Renata Popek.
Przypomniała, że trzeciomajowe zawody są jedną z imprez cyklu Warszawska Triada Biegowa. Pozostałe biegi to Powstania Warszawskiego i Niepodległości.
„Ta triada wspaniale łączy aspekt sportowy z historycznym, aktywność fizyczną z pamięcią o ważnych dla Polski wydarzeniach” – podkreślił dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy Janusz Samel.
Przygotowanych zostało 5000 pakietów startowych, w tym tysiąc dla dzieci, które będą miały do pokonania 700 m. Natomiast dorośli (również z kijkami czyli Nordic Walking) wyruszą na pięciokilometrową trasę. Jak poinformował Tadeusz Samul z SCS, dotychczas zarejestrowało się 5300 osób, ale nie wszystkie dokonały płatności, więc szansę mają ci z listy oczekujących. Przypomniał, że w pierwszym biegu w 1991 roku udział wzięło niewiele ponad... sto osób.
W niedzielę 3 maja start nastąpi o godz. 11 z Alei Hopfera w parku Agrykola. W imprezie dla uczczenia 224. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji uczestniczyć mogą całe rodziny, bowiem zaplanowano wiele dodatkowych atrakcji. Do uczestnictwa w tym święcie zachęcał m.in. Robert Korzeniowski.
"Nie mówimy tu o wysiłku ponad miarę, ale do treningów i startów należy przystępować rozsądnie, +z głową+. Przynajmniej raz w roku trzeba się przebadać, systematycznie sprawdzać nasze serce, aby faktycznie ruch przynosił nam korzyści" - podkreślił zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie.
Dodał, że podczas kariery wielokrotnie bywał w stolicy, a od 2004 roku zamieszkał w Warszawie. "Znalazłem tu swoje miejsce biegowe na Ziemi" - zaznaczył z zadowoleniem.
Partnerami honorowymi biegu są m.in. ambasady tych krajów w Europie, które kolejno po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja 1791 roku, wprowadzały u siebie podobne, nowoczesne ustawy. Zaczęto od Francji, która swoją konstytucję przyjęła 3 września 1791 roku. Po niej była Belgia - 7 lutego 1831 roku, a następnie Włochy i Hiszpania.(PAP)
kali/ krys/