Blisko 20 wykładów, debat m.in. z dyplomatami, politykami i naukowcami odbyło się podczas zakończonego w piątek 3. Festiwalu Dyplomatycznego w Białymstoku. Można było porozmawiać np. o stosunkach polsko-amerykańskich, współczesnym terroryzmie czy polityce wschodniej.
Festiwal, który zorganizowało II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku, trwał pięć dni. Impreza miała przybliżać młodzieży wiedzę o współczesnym świecie, sprawach międzynarodowych, dyplomacji; miała też zachęcać młodych ludzi do dyskusji i debaty.
Jeden z organizatorów dr Jacek Brzozowski z Uniwersytetu w Białymstoku i nauczyciel w II LO powiedział PAP, że po raz trzeci młodzi ludzie pokazali, iż chcą brać udział w tego typu spotkaniach i dyskutować. Ocenił, że każde spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. "Biorąc pod uwagę skomplikowany współczesny świat i rozmowa na ten temat, na temat problemów, zagrożeń, ale też możliwości ich przezwyciężania, jest czymś, co powinno nam towarzyszyć każdego dnia na zupełnie różnym poziomie" - mówił.
W jego ocenie szkoła jest dobrym miejscem, gdzie nauka o tym powinna się rozpocząć, a - jak dodał - tematy poruszane na festiwalu nie należą do łatwych. "Nauka wyciągania wniosków, analitycznego, ale też krytycznego myślenia jest dzisiaj szalenie istotnym elementem edukacji" - mówił.
Wykład inauguracyjny wygłosił b. prezydent Bronisław Komorowski, który mówił o bezpieczeństwie regionu euroatlantyckiego, zwracając uwagę na rolę Stanów Zjednoczonych, Rosji, NATO i Unii Europejskiej. Ocenił, że Polska powinna być w środku ważnych europejskich projektów i je współtworzyć, a nie stać z boku. Zdaniem Komorowskiego Polska powinna stawiać na szeroko rozumianą integrację, bo ona jest gwarantem naszego bezpieczeństwa.
Jeden z wykładów dotyczył współczesnego terroryzmu. Dr Krzysztof Liedel z Centrum Badań na Terroryzmem Collegium Civitas mówił, że od kilku lat można zauważyć zmianę w sposobie działania terrorystów. W jego ocenie obecnie organizacje terrorystyczne wykorzystują coraz częściej tzw. samotnych wilków, czyli osoby, które działają w pojedynkę i na własną rękę organizują zamachy. Mówił, że wcześniej skupiano się na przygotowaniu zamachu od a do z, w którym miało zginąć jak najwięcej ludzi. Dzisiaj - jak dodał - nie chodzi o jakość, ale o ilość. Liedel mówił też, że sam proces rekrutacji terrorystów przeniósł się do internetu.
Wśród innych poruszanych tematów podczas festiwalu były m.in.: polsko-amerykańskie stosunki dyplomatyczne, bezpieczeństwo, stosunki polsko-izraelskie, polityka wschodnia czy przekaz polityczny na portalach społecznościowych. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: b. ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki, b. wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal, b. europoseł Marek Migalski.
Festiwal odbył się pod honorowym patronatem Bronisława Komorowskiego, prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego i rektora UwB prof. Roberta Ciborowskiego. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
swi/ pad/