Edukacja młodzieży o Holokauście to wyzwanie nie tylko dla polskich uniwersytetów, ale także dla uczelni na całym świecie. Bez tego łatwo o zapomnienie lub manipulacje – powiedział PAP wicedyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela ks. Paweł Rytel-Andrianik.
W rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (27 stycznia 1945 r.) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
"Słowa papieża Franciszka, że +pamięć o zagładzie milionów Żydów i ludzi innych wyznań nie może być ani zapomniana, ani zanegowana+, stanowi bardzo ważny apel nie tylko do całego Kościoła katolickiego" – powiedział wicedyrektor Centrum Heschela KUL. W jego ocenie "odpowiedzią na słowa papieża mogą być programy edukacyjne, wizyty studyjne oraz wykłady ukazujące prawdę o Holokauście".
"Młodzież bardzo ceni spotkania z osobami, które przeżyły II wojnę światową. Wielokrotnie byłem świadkiem, jak młodzi wychodzili po takich spotkaniach odmienieni" – powiedział duchowny.
Zwrócił uwagę, że są to ostatnie lata, kiedy możemy jeszcze nagrać lub spisać relacje ostatnich świadków Holokaustu.
"Ich świadectwa są niezastąpione. Dlatego ważne są programy mające na celu utrwalenie prawdy o horrorze tej zbrodni, aby – jak podkreśla papież Franciszek – +nie była ona ani zapomniana, ani zanegowana+" – powiedział ks. Rytel-Andrianik. Przyznał, że żałuje, że nie nagrał swojego dziadka, który był więźniem niemieckiego obozu karnego Treblinka I.
Centrum im. Heschela powstało 17 października 2022 r. i mieści się w Collegium Iuridicum KUL przy ul. Spokojnej 1 w Lublinie, gdzie podczas niemieckiej okupacji mieściło się dowództwo akcji Reinhard. Łączy ono w sobie prace badawcze, upamiętnianie przeszłości, edukację i angażowanie młodzieży, jak również kształtowanie świadomości społecznej przez nowoczesne media. Działalność badawcza jednostki koncentruje się na zagadnieniach historii, kultury, dziedzictwa żydowskiego, przede wszystkim na ziemiach polskich, ale także w Europie, w Izraelu i w świecie.
Patronem Centrum jest prof. Abraham Joshua Heschel (1907-1972), żydowski teolog, filozof i poeta. Odegrał on ważną rolę podczas Soboru Watykańskiego II, wpływając na kształt deklaracji "Nostra aetate", która okazała się punktem zwrotnym w relacjach katolicko-żydowskich. Znany był nie tylko ze swoich prac na temat starotestamentowych proroków, ale także z działalności społecznej, wspierał np. Martina Luthera Kinga w walce o równouprawnienie Afroamerykanów. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/