Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ogłosiło zasady programu polsko-rosyjskiej wymiany młodzieży. Inicjatywa ma umożliwić młodym Polakom i Rosjanom poznanie kultury i historii obu narodów. Koszt przedsięwzięcia w 2012 r. to ponad 100 tys. euro. Centrum ogłosiło w środę konkurs na najlepsze projekty, o których dofinansowanie mogą ubiegać się szkoły, uczelnie wyższe, fundacje, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Wnioski z projektami wymiany można przesyłać do 30 marca br.
Centrum podało listę tematów, które biorący udział w konkursie mają zrealizować z młodzieżą. Są to: "Europa Napoleona w oczach Polaków i Rosjan", "Polacy w Rosji, Rosjanie w Polsce – zesłańcy, odkrywcy, budowniczowie, żołnierze, twórcy, emigranci", "Europa w literaturze polskiej i rosyjskiej", "Architektura w Polsce i Rosji w drugiej połowie XIX w. – inspiracje, wpływy, oddziaływania, podobieństwa i różnice" i "Transgraniczne szlaki historyczne i kulturalne w strefie małego ruchu granicznego – konkurs na projekty wspólnie opracowanych szlaków".
Podczas inauguracji programu minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreślił, że jest on adresowany zarówno do osób zainteresowanych stosunkami polsko-rosyjskimi, jak i współpracą naukową lub po prostu współdziałaniem. Wyraził także nadzieję na dalszy rozwój tego pilotażowego projektu. "Ważne by pomiędzy Polską a Rosją funkcjonował stały, nieprzerwany dialog. Według mojej oceny te instytuty (Centra Dialogu i Porozumienia-PAP), które powstały w Moskwie i Warszawie, są w Europie pewnego rodzaju precedensem. Rzadko zdarza się, by tego rodzaju przedsięwzięcia były lokowane tak wysoko" - mówił Zdrojewski.
Przewodniczący Rady Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Adam Daniel Rotfeld dodał, że w przeciwieństwie do zajmującej się problemami wspólnej przeszłości Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych, której współprzewodzi, prezentowany program jest nastawiony na przyszłość. "Nie bez znaczenia jest też fakt, że Centrum jest pod protektoratem Ministerstwa Kultury, a nie MSZ. To nie jest sprawa przypadku, ponieważ szefowie rządów obu krajów doszli do wniosku, że działalność placówki ma być maksymalnie odpolityczniona" - zaznaczył Rotfeld.
Ideę programu poparł także obecny na inauguracji ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksander Aleksiejew. "Niestety młodzi Polacy i Rosjanie mało się wzajemnie znają, więc ważne, by dialog intensyfikować. Mam nadzieję, że z czasem uda nam się stworzyć Grupę ds. Łatwych" - powiedział Aleksiejew.
Projekty startujących w konkursie instytucji lub organizacji mają polegać na organizacji dwóch wizyt: grupy młodzieży polskiej w Rosji i grupy młodzieży rosyjskiej w Polsce. Każda z wizyt powinna trwać nie krócej niż 4 i nie dłużej niż 14 dni, z wyłączeniem czasu trwania podróży. Centrum przewiduje, że w wymianie młodzieży w 2012 r. może wziąć udział nawet kilkuset młodych ludzi.
W wymianie będzie mogła uczestniczyć młodzież w wieku 13-26 lat uczęszczająca do gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych lub szkół wyższych. Dotacje Centrum mogą uzyskać projekty, w których aktywny udział weźmie minimum po 10, maksymalnie zaś po 20 osób z każdego państwa partnerskiego (nie wliczając opiekunów). W projekcie powinna uczestniczyć zbliżona liczba osób z każdego kraju partnerskiego.
Projekt zakładający wizytę grupy młodzieży polskiej w Rosji oraz grupy młodzieży rosyjskiej w Polsce musi zostać zrealizowany nie później niż do 15 listopada br. Więcej informacji o konkursie na stronie Centrum www.cprdip.pl.
Placówka zapowiada również ogłoszenie w najbliższym czasie szczegółów programu stypendialnego skierowanego głównie do rosyjskich pracowników naukowych i doktorantów zajmujących się relacjami polsko-rosyjskimi.
Celem działania Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ma być m.in. inicjowanie, wspieranie i podejmowanie działań na rzecz dialogu i porozumienia między Rosją i Polską. Centra mają prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów. Polska placówka współpracuje z analogiczną instytucją w Rosji, która zgodnie z dekretem prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa rozpoczęła działalność 1 stycznia br. (PAP)
nno/ akn/ abe/