Dzisiejsza szkoła musi łączyć funkcję wychowawczą, edukacyjną i opiekuńczą – mówił w poniedziałek w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski na obchodach Dnia Edukacji Narodowej.
Około 190 nauczycieli odebrało w Auli Magna pałacu Branickich najwyższe odznaczenia państwowe, ministerialne i kuratoryjne.
Takie uroczystości w 2020 r. z powodu pandemii nie odbyły się – przypomniała podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka.
Mówiąc o historii edukacji, wiceminister Dariusz Piontkowski zaznaczył, że zawsze odgrywała ona ważną rolę w przetrwaniu narodu.
"Dzisiejsza szkoła musi jednak łączyć tę funkcję wychowawczą, edukacyjną, ale także opiekuńczą. Sama nie jest w stanie oczywiście wychować młodych Polaków. Potrzebna jest tu współpraca z rodziną, ale także z instytucjami państwowymi" – mówił Piontkowski. Dodał, że ministerstwo edukacji stara się o to, aby pomoc państwa była "jak najbardziej efektywna", potrzebny jest także wysiłek ze strony uczniów i pomoc rodziców.
Minister podkreślał, że pandemia pokazała ważną rolę szkoły, bezpośredniego kontaktu uczniów i nauczycieli.
"Nie możemy jednak zapomnieć, że ani komputer, ani żaden najnowocześniejszy program nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela, mistrza, wychowawcy ze swoim podopiecznym, ze swoim uczniem. Mamy nadzieję, że te kontakty będą jak najbardziej efektywne, a państwa praca będzie doceniana" – mówił Piontkowski. "Doceniana, ponieważ mam wrażenie, że na co dzień, większość z nas, widząc funkcjonującą szkołę, nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę ona odgrywa, dopiero czas epidemii chyba tak naprawdę uświadomił nam, jak ogromną rolę odgrywa szkoła i nauczyciele" – kontynuował.
Minister powtórzył, że resort chce, aby nauka była cały czas kontynuowana w formie stacjonarnej, także wiele innych państw przyjmuje założenie, aby – jeśli byłaby taka konieczność związana z pandemią – szkoły były zamykane w ostatniej kolejności.
"My zakładamy, że będzie to ( nauka stacjonarna – PAP) możliwe przez cały rok szkolny i miejmy nadzieję, że przez kolejne lata, o ile nie wydarzy się nic nadzwyczajnego" – dodał Piontkowski.
W rozmowie z dziennikarzami Piontkowski, pytany o wyzwania dla edukacji na najbliższy czas, wskazał m.in. właśnie utrzymanie stacjonarnego trybu nauki. "Ale to także, o czym mówimy ostatnio, podniesienie wynagrodzeń nauczycieli, modyfikacja czasu pracy, co będzie wiązało się na pewno jeszcze z wielotygodniowymi rozmowami" – dodał.
Odznaczeni nauczyciele odebrali podziękowania za pracę i gratulacje.
"Zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym, zawodem społecznego zaufania. Wybierając ten zawód, wiedzieli państwo, że jest to służba publiczna, tym bardziej należą się państwu podziękowania za trud i serce, które wkładacie w swoją pracę" – mówiła podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka. Oceniła, że ostatni rok z zamkniętymi szkołami był trudny, był wyzwaniem dla wszystkich.
"Poradziliśmy sobie z tym, ale – jak wszyscy wiemy – cieszymy się z tego faktu, że nauka w tej chwili odbywa się w szkole i oby tak było jak najdłużej. Nie ma nic lepszego jak ten bezpośredni kontakt nauczyciela z uczniem" – mówiła kurator.
W ramach podlaskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele będą odbierać oznaczenia 15 października w Łomży i 18 października w Suwałkach.
(PAP)
Autor: Izabela Próchnicka
kow/ joz/