Polska po 1989 roku

22.08.2019

D. Piontkowski: mam nadzieję, że strajku nauczycieli nie będzie

Mam nadzieję, że informacje dotyczące systemowego wynagradzania nauczycieli będą na tyle dla nich satysfakcjonujące, że strajku nie będzie – powiedział PAP minister edukacji Dariusz Piontkowski.

"My wyraźnie mówimy tym, że zwiększyliśmy wynagrodzenie: najpierw w styczniu o 5 proc., teraz we wrześniu prawie o 10 proc. Będą na pewno podwyżki w przyszłym roku – mam nadzieję, że to będą te elementy, które pozwolą nauczycielom racjonalnie spojrzeć na swój poziom wynagrodzenia i poczuć, że to wynagrodzenie jednak realnie rośnie" – powiedział.

W czerwcu Sejm znowelizował Kartę nauczyciela. Dzięki temu nauczyciele mogą liczyć na podwyżki. Ich średnie wynagrodzenie ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września z wyrównaniem od 1 września.

Minister powiedział, że podwyżki dla nauczycieli będą wprowadzone na stałe, a nie tylko od września do grudnia 2019 r. Zapewnił, że rząd znalazł dodatkowy miliard złotych na wzrost wynagrodzeń. "Przed nami jeszcze rozmowy systemowe dotyczące m.in. awansu zawodowego, wynagradzania" – dodał.

Minister zapowiedział wznowienie prac zespołu samorządowo-związkowo-rządowego. "Ustaliliśmy wstępnie, że zespół powinien wznowić prace po wyborach parlamentarnych" – powiedział.(PAP)

Autorka: Monika Witkowska

mowi/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL