Do 19 lutego MEiN ma otrzymać pierwszą wersję podręcznika do języka ukraińskiego dla klasy I liceum i technikum dla uczniów należących do ukraińskiej mniejszości narodowej. Książka jest opracowywana na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II.
W czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych przedstawiona została informacja resortu edukacji i nauki na temat podręczników i książek pomocniczych przeznaczonych do kształcenia uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych, służących do podtrzymywania poczucia tożsamości.
Podręczniki do języka mniejszości, historii i kultury danej mniejszości, w przypadku większości tytułów, opracowywane są najczęściej przez wydawców związanych lub reprezentujących środowiska mniejszości w Polsce. W przypadku języka niemieckiego dla niemieckiej mniejszości narodowej, podręcznik przeznaczony dla klas I-III szkoły podstawowej został wydany przez Wydawnictwo Klett Polska.
"W związku z brakiem ofert ze strony wydawców na opracowanie podręczników do języka ukraińskiego, jako języka mniejszości narodowej, w 2019 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej, obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki, podjęło działania mające na celu zapewnienie dostępu do podręczników do języka ukraińskiego uczniom szkół ponadpodstawowych, deklarującym przynależność do ukraińskiej mniejszości narodowej" - przypomniał Artur Górecki z Departamentu Programów Nauczania i Podręczników MEiN.
Zgłosiło się wówczas pięciu oferentów, z trzema prowadzono poważne rozmowy. W lipcu 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim im. Jana Pawła II na opracowanie elektronicznej wersji podręcznika dla uczniów należących do ukraińskiej mniejszości narodowej do języka ukraińskiego dla liceum i technikum.
Jak informował resort, w 2020 r. został opracowany projekt pierwszej części podręcznika i zeszytu ćwiczeń dla klasy I oraz treści multimedialnych. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, wynikającą z pandemii wirusa SARS-CoV-2 nastąpiło opóźnienie w dostarczeniu i wypracowaniu końcowej wersji tych materiałów.
"Do 19 lutego mamy otrzymać pierwszą wersję tego podręcznika" - poinformował w czwartek Górecki. Dodał, że poszczególne części podręcznika są przygotowywane sukcesywnie.
Według MEiN, w 2021 r. zostanie przygotowany podręcznik dla klasy II liceum i technikum. W następnym roku kolejne. Wszystkie części podręcznika do języka ukraińskiego dla liceum i technikum mają być publikowane na epodreczniki.pl.
Nauczanie języka mniejszości, języka regionalnego, własnej historii i kultury oraz geografii państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się mniejszość narodowa, odbywa się na podstawie programów nauczania dopuszczonych do użytku w szkole przez dyrektora szkoły.
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty nauczyciel może zdecydować o realizacji programu nauczania z zastosowaniem podręcznika, materiału edukacyjnego, materiału ćwiczeniowego lub bez ich pomocy. Wyboru podręcznika dokonuje zespół nauczycieli, prowadzących nauczanie danych zajęć.
W przypadku wyboru podręcznika do realizacji programu nauczania, wybór ten jest dokonywany spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego. Natomiast materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe nie podlegają procedurze dopuszczenia do użytku szkolnego.
Na mocy ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, podręczniki i książki pomocnicze do kształcenia uczniów w zakresie niezbędnym do podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej mogą być dofinansowywane z budżetu państwa. Z uwagi na wysoką cenę jednostkową podręczników dla mniejszości (wysoki koszt opracowania przy niskim nakładzie), resort edukacji i nauki finansuje wszystkie koszty związane z przygotowaniem, opracowaniem i wydaniem podręczników i książek pomocniczych przeznaczonych do kształcenia uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym.
Dotychczas sfinansowano wszystkie opracowane przez wydawców podręczniki szkolne i książki pomocnicze przeznaczone dla mniejszości. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/