Do 8 lutego uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich mogą nadsyłać zgłoszenia do konkursu „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. Ogólnopolski finał odbędzie się w czerwcu w Krakowie. Na najlepszych czekają nagrody rzeczowe.
Projekt od pięciu lat organizują krakowskie oddziały Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego (PTZ).
Zgłoszenia do konkursu uczniowie oraz ich opiekunowie szkolni mogą nadsyłać do 8 lutego na adres mailowy marcin.chorazki@ipn.gov.pl.
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: prace pisemne indywidualne; prace multimedialne zespołowe (zespół liczy 2-4 osoby); prace fotograficzne indywidualne i zespołowe. Tematyka każdej pracy musi być poświęcona postawom i losom ziemian w trakcie II wojny światowej.
Konkurs dzieli się na trzy etapy. Pierwszy, szkolny, ma się zakończyć 29 marca. Wyłonione przez wewnętrzną szkolną komisję najlepsze prace przejdą do konkursu wojewódzkiego, którego wyniki komisja, złożona m.in. z dyrektorów oddziałów IPN, ogłosi 27 kwietnia. W czerwcu w Krakowie odbędzie się etap ogólnopolski. Etap ogólnopolski będzie polegał na omówieniu pracy przez uczestnika/uczestników konkursu oraz udzieleniu odpowiedzi na pytania zadane przez komisję konkursową.
„Dokładne miejsce i termin finału są ustalane. Zależą one m.in. od liczby finalistów” – powiedział w piątek PAP koordynator konkursu Marcin Chorązki.
Jak podkreślił, konkurs „Do broni” cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dwa lata temu do finału przeszły 82 osoby, a rok temu – 122.
„Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy o ziemiaństwie polskim, jego historii, wkładzie w rozwój cywilizacyjny kraju i obronność. Oceniając prace widzę, że wiedza, świadomość młodych ludzi jest coraz większa” – powiedział PAP inicjator konkursu prof. Marian Wolski, wiceprezes oddziału krakowskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.
Poprzednie edycje konkursu poświęcone były etosowi ziemiaństwa, udziale przedstawicieli tej grupy społecznej w walkach o odzyskanie niepodległości, polityce władz komunistycznych wobec polskich elit w latach 1944-1945 i w okresie PRL.
Ziemianie byli warstwą społeczną, która – jak podkreślił prof. Wolski – miała znaczący wpływ na losy kraju. Ziemiaństwo ukształtowało się na gruncie stanu szlacheckiego w XIX w., ale w przeciwieństwie do szlachty ziemianie byli grupą społeczno-zawodową, a nie grupą stanową polskiego społeczeństwa przedrozbiorowego.
Ziemianami określano właścicieli gospodarstw ziemskich powyżej 50 ha. Prof. Wolski podkreślił, że ziemian spajał system wartości, które są także i dziś istotne dla społeczeństwa ciągle odradzającego się po latach komunizmu. Wartości te, to – wymieniał profesor -bezinteresowność służby publicznej, poczucie obowiązku wobec państwa, poczucie że majątek rodzi obowiązki a nie przywileje.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ itm/