26 marca ukaże się dodatek edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”, poświęcony tematyce Polaków ratujących Żydów.
Zostanie on dołączony do dzienników: „Dziennik Zachodni”, „Głos Wielkopolski”, „Gazeta Wrocławska”, „Dziennik Polski”, „Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Gazeta Współczesna”, „Gazeta Krakowska”.
Publikacja została zaplanowana z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który będziemy obchodzić 24 marca, po raz pierwszy.
W dodatku będzie można przeczytać o wsparciu Polaków udzielanym ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, m.in. o historii rodziny Kowalskich, która za pomoc Żydom została zamordowana przez Niemców, Irenie Sendlerowej i Henryku Sławiku. Dowiemy się również, jak polska dyplomacja ratowała polskich Żydów w okupowanej przez Niemców Europie Zachodniej i jak działała „Żegota – Rada Pomocy Żydom”, która głosiła, że „wobec zbrodni nie wolno pozostawać biernym” i ocaliła z Zagłady co najmniej kilka tysięcy osób.
„Instytut Pamięci Narodowej działa na rzecz upamiętnienia Polaków, którzy pomagali prześladowanym Żydom. Oprócz publikacji i badań naukowych powstały liczne wystawy, wśród których należy wymienić przede wszystkim ekspozycję „Żegota – Rada Pomocy Żydom” – pisze w dodatku Prezes IPN dr Jarosław Szarek. Dodaje, że "w 75. rocznicę utworzenia tej organizacji IPN wraz z Pocztą Polską upamiętnił specjalną kartą pocztową, a wystawa w Muzeum w Markowej w dużej mierze została oparta na badaniach historyków z IPN".
Wszystkie inicjatywy edukacyjne IPN w całej Polsce w związku ze Świętem 24 marca:
https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/48598,Narodowy-Dzien-Pamieci-Polakow-ratujacych-Zydow-pod-okupacja-niemiecka-24-marca-.html
Źródło: IPN