Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowała materiały edukacyjne z okazji 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Opracowane m.in. z myślą o edukacji szkolnej broszury przedstawiają polską oraz niemiecką perspektywę pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w 1918 r.
Materiały edukacyjne zatytułowane „„Sto lat po Wielkiej Wojnie” zawierają zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 oraz odwołania do lat późniejszych.
Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego podkreśliła, że scenariusz zajęć prowadzonych w oparciu o opracowane materiały został przygotowany z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckimi w trakcie wymian szkolnych oraz w ramach edukacji pozaformalnej. „Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach zajęć szkolnych” - dodała rzeczniczka.
Maziej-Choińska podkreśliła, że uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.
Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego powstała na początku lat 90. XX w. z inicjatywy Polaków, Niemców, Holendrów i Amerykanów. Jej siedziba znajduje się w Krzyżowej (Dolnośląskie) na terenie neobarokowego zespołu pałacowego, który należał do rodziny von Moltke.
W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Kręgu z Krzyżowej", założonej. m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni. W 1945 r. dotychczasowi mieszkańcy musieli opuścić swoje domy.
Majątek w Krzyżowej przekształcono w PGR, a w domu zamieszkało kilka rodzin. Użytkowany w coraz mniejszym stopniu pałac popadał w ruinę, aż do 1990 r., kiedy rozpoczęto jego odbudowę. Tu 12 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania".
Dziś neobarokowy zespół pałacowy jest miejscem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec oraz innych krajów. Historia tych spotkań sięga lat 90. XX w.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ jbp/