I wojna światowa

25.11.2018

Dolnośląskie: materiały edukacyjne z okazji 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej

Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego przygotowała materiały edukacyjne z okazji 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej. Opracowane m.in. z myślą o edukacji szkolnej broszury przedstawiają polską oraz niemiecką perspektywę pamięci o Wielkiej Wojnie oraz zmianach zapoczątkowanych w 1918 r.

Materiały edukacyjne zatytułowane „„Sto lat po Wielkiej Wojnie” zawierają zestawienie wydarzeń z historii Polski oraz Niemiec z roku 1918 oraz odwołania do lat późniejszych.

Katarzyna Maziej-Choińska, rzeczniczka Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego podkreśliła, że scenariusz zajęć prowadzonych w oparciu o opracowane materiały został przygotowany z myślą o pracy z grupami polsko-niemieckimi w trakcie wymian szkolnych oraz w ramach edukacji pozaformalnej. „Z powodzeniem może jednak stać się punktem wyjście dla lekcji historii oraz edukacji obywatelskiej, prowadzonych w ramach zajęć szkolnych” - dodała rzeczniczka.

Maziej-Choińska podkreśliła, że uczestnicy zajęć będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z odmienną optyką narodowej narracji o historii, ale także skonfrontować się z własnymi wyobrażeniami o zmianach, jakie zaszły i nadal zachodzą w Europie.

Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego powstała na początku lat 90. XX w. z inicjatywy Polaków, Niemców, Holendrów i Amerykanów. Jej siedziba znajduje się w Krzyżowej (Dolnośląskie) na terenie neobarokowego zespołu pałacowego, który należał do rodziny von Moltke.

W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Kręgu z Krzyżowej", założonej. m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni. W 1945 r. dotychczasowi mieszkańcy musieli opuścić swoje domy.

Majątek w Krzyżowej przekształcono w PGR, a w domu zamieszkało kilka rodzin. Użytkowany w coraz mniejszym stopniu pałac popadał w ruinę, aż do 1990 r., kiedy rozpoczęto jego odbudowę. Tu 12 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania".

Dziś neobarokowy zespół pałacowy jest miejscem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec oraz innych krajów. Historia tych spotkań sięga lat 90. XX w.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL