
Polonistka i doradca zawodowy, do września dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu Dorota Żuber została tegoroczną laureatką Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagrodę przyznano trzynasty raz. Wręczono ją w poniedziałek w Warszawie.
Nagroda imienia bohaterskiej działaczki podziemnej organizacji "Żegota", która podczas II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci, przyznawana jest nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nagradzani są nią nauczyciele, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania dla innych, inspirują do działań zgodnych z tymi zasadami i odgrywają aktywną rolę w swojej szkole i w społeczności lokalnej. W tym roku nominowano do niej 11 osób.
Laureatka nagrody Dorota Żuber integruje dzieci polskie i romskie w świetlicy wielokulturowej. Przez 20 lat była dyrektorką Szkoły Podstawowej nr 16 w Bytomiu, mieszczącej się na Bobrku – w najbiedniejszej dzielnicy miasta, gdzie mieszka także liczna społeczność romska.
W 2013 r. na zniszczonym poddaszu szkoły z jej inicjatywy powstało autorskie miejsce – Świetlica "Amaro Strychos", czyli w języku romani Nasz Strych. To miejsce, w którym dzieci i dorośli mogą poznawać kulturę, świat i siebie nawzajem, burzyć stereotypy i budować mosty porozumienia. W zajęciach stale uczestniczy około 45-50 dzieci (w tym 25 dzieci romskich), które rozwijają swoje pasje, grają w futbol, ćwiczą taniec tradycyjny i współczesny, uczą się robotyki, korzystają też z doradztwa zawodowego. Hasłem świetlicy jest "Jesteśmy razem".
Po likwidacji Huty Bobrek w dzielnicy przestał działać dom kultury. Lukę tę wypełniła szkoła, która pod dyrekcją Doroty Żuber stała się centrum działań edukacyjnych, społecznych i kulturalnych dla całego Bobrka. Od wielu lat współpracuje z fundacjami i stowarzyszeniami, m.in. z Grupą Pedagogów Ulicy "Uno" czy z Centrum Sztuki Współczesnej.
"Chodzi o to, by dzieci razem odkrywały świat kulturowy i techniczny, by w dzieciach romskich wzbudzić ciekawość świata, chęć zmiany na lepsze oraz pomoc we wzmocnieniu tego, co jest ich silną stroną – odmienność kulturowa jako mocna strona, ale konieczne z poznaniem kultury, w której żyją na co dzień. Problemem, który te dzieci hamuje, jest mentalność takiego zamknięcia, którą te dzieci dziedziczą po rodzicach. To chcemy zmieniać, aby były silne podwójnie własną kulturą i kulturą kraju, którego są obywatelami. Dlatego nigdy nie mówię Romowie i Polacy, tylko Romowie i nie Romowie, bo oni są także są Polakami" – powiedziała Żuber po odebraniu nagrody. Jak mówiła, osób starszych już nie da się zmienić, to jest za trudne, ale dzieci można otworzyć. "I to czynimy" – dodała.
Jury nagrody pod przewodnictwem prezesa Fundacji Pogranicze Krzysztofa Czyżewskiego przyznała też dwa wyróżnienia specjalne. Otrzymali je instruktor zajęć tanecznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim Tomasz Balcerek i nauczyciel praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy Kazimierz Wrotkowski.
Tomasz Balcerek wyróżnienie otrzymał za upowszechnianie historii Ireny Sendlerowej w formie widowiska teatralnego stworzonego razem z młodzieżą. Spektakl "Irena Sendlerowa Sprawiedliwa" obejrzało już ponad 9 tys. widzów w całej Polsce. Pokazywany był też w Izraelu. Niedługo zespół wyjeżdża ze spektaklem do Stanów Zjednoczonych.
Kazimierz Wrotkowski został wyróżniony za naprawianie świata przez pomoc wraz z uczniami w remontowaniu mieszkań osobom w trudnej sytuacji życiowej.
Nagroda im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" przyznawana jest od 2006 r. przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu. Pierwszych laureatów wybrała osobiście Irena Sendlerowa.
Irena Sendler (1910-2008) z domu Krzyżanowska podczas II wojny światowej kierowała referatem dziecięcym konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota", nosiła pseudonim "Jolanta". Wraz ze współpracowniczkami uratowała blisko 2,5 tys. dzieci z warszawskiego getta (ich prawdziwe nazwiska przechowywała w zakopanych w ziemi słoikach. Po wojnie kontynuowała pracę społeczną m.in. w Polskim Czerwonym Krzyżu. Uhonorowana była m.in. Orderem Orła Białego i nagrodą im. Jana Karskiego. Otrzymała także honorowe obywatelstwo Izraela. (PAP)
Autorka; Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/