Europa i świat 1918-1939

02.04.2019

Dyplomy Pamięci dla usuniętych z Uniwersytetu Wileńskiego w XX wieku

Uniwersytet Wileński uhonorował we wtorek Dyplomami Pamięci 85 byłych pracowników i studentów, którzy z powodu swej działalności antysowieckiej i antyfaszystowskiej w ubiegłym stuleciu zostali usunięci z uczelni.

„Ta inicjatywa jest przyznaniem się Uniwersytetu Wileńskiego do błędów popełnionych w przeszłości, spojrzeniem na ciemne strony uczelni i aktem sprawiedliwości dziejowej” - powiedział rektor wileńskiej uczelni Arturas Żukauskas.

Zdaniem rektora „właściwa ocena historii pomoże w budowaniu pozytywnej przyszłości”.

Spośród 85 osób uhonorowanych Dyplomami Pamięci 31 było ofiarami sowieckich wywózek.

Dyplomami uczczono też 47 osób narodowości żydowskiej, które w 1941 roku na mocy nazistowskich ustaw zostały usunięte z uczelni.

Większość Dyplomów odebrali bliscy osób uhonorowanych – ich dzieci i wnuki.

Uniwersytet Wileński akcję „Powracająca Pamięć” realizuje od czterech lat. W tym roku rektor Żukauskas zachęcił też inne uczelnie do włączenia się w tę inicjatywę.

Uniwersytet Wileński założony w 1579 roku przez króla Polski Stefana Batorego jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie. W latach 1919-1939, gdy Wilno należało do Polski, uczelnia miała za patrona króla Stefana Batorego.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL