Prezentacja o Polsce i jej kulturze odbyła się we wtorek w Szkole nr 234 w Moskwie, która rozpoczyna wkrótce współpracę z Małopolską Szkołą Gościnności w Myślenicach. Szkoła nr 234 współpracuje z prestiżową uczelnią MGIMO, kształcącą przyszłych dyplomatów.
Spotkania tematyczne poświęcone różnym krajom szkoła ta organizuje co roku. W placówce działa Klub Młodych Dyplomatów, a sama szkoła współpracuje z Moskiewskim Państwowym Instytutem Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).
Publiczne spotkanie Klubu Młodych Dyplomatów poświęcone Polsce planowane było od dawna, ale w realizacji planów przeszkodziła pandemia koronawirusa. Gośćmi spotkania we wtorek byli: konsul RP Sławomir Łuczak i dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Piotr Skwieciński.
Podczas spotkania dyrektor Szkoły nr 234 Aleksiej Biespałow uroczyście podpisał ze strony rosyjskiej porozumienie o partnerstwie z Małopolską Szkołą Gościnności w Myślenicach.
Program wypełniły występy muzyczne i taneczne, przedstawiające kulturę polską. Przybliżono postacie dwóch XX-wiecznych artystek, których twórczość jest znana w Rosji: Anny German i Agnieszki Osieckiej. Uczennice szkoły tańca Debiut przedstawiły układ taneczny do muzyki Fryderyka Szopena, a dwa preludia Szopena wykonała pianistka Jelena Własowa. Zaprezentowano także muzykę ludową: pieśń "W moim ogródeczku" wykonały po polsku uczennice z zespołu Karamielki, a zespół taneczny Uzory pokazał, jak wygląda polski taniec krakowiak.
Nie zabrakło też postaci, które wielu dorosłych dziś Rosjan pamięta z dzieciństwa, czyli bohaterów polskich filmów animowanych: psa Reksia oraz Bolka i Lolka. Uczniowie recytowali, w języku polskim, wiersze dla dzieci pióra Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
Program rozpoczęła prezentacja z najważniejszymi informacjami o Polsce, jej geografii, historii i gospodarce. Podkreślono w niej, że "polski herb jest jednym z najstarszych istniejących obecnie symboli państwowych", że w Polsce "jest wszystko": morze, góry, piękna architektura i uzdrowiska, a Warszawa, "niczym feniks z popiołów" odrodziła się po II wojnie światowej. Wspomniano o różnorodności kulturowej, której rezultatem był rozkwit talentów w wielu dziedzinach sztuki.
Szef Instytutu Polskiego powiedział PAP po spotkaniu, że przygotowanie programu było ze strony organizatorów i uczniów, którzy przecież nie władają językiem polskim, "gigantycznym wysiłkiem". "Jestem pod dużym wrażeniem tego, co dziś widzieliśmy" - podkreślił Piotr Skwieciński.
Programy o innych krajach Szkoła nr 234 przygotowuje co roku. "Polska nie jest dla nich jedynym partnerem, ale ma szansę być partnerem bardzo ważnym" - zauważył dyrektor Instytutu Polskiego. Wyraził nadzieję, że szkoła zainteresuje się możliwością rozpoczęcia nauki polskiego jako nieobowiązkowego języka obcego.
Instytut Polski, który na spotkaniu reprezentowała także ekspertka Elena Grondzil, zamierza kontynuować współpracę z moskiewską szkołą.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ mal/