W Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA), którą pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji buduje Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK), działa ponad 300 szkół w całej Polsce. Do systemu włączono kolejne placówki, tym razem na Mazowszu, w Płocku, Gostyninie, Sierpcu, Nowym Kanigowie i Morawach.
Udział tych szkół w ESA, to nagroda w drugiej edycji konkursu Ekomonster, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach wynikających z zanieczyszczenia powietrza.
Wyróżnione placówki, otrzymały w ramach projektu ESA - na którym patronat objął również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ) - mierniki pyłów PM 2,5 i PM 10 wraz z tablicą LED wyświetlającą na bieżąco dane o aktualnej jakości powietrza.
Jak powiedział w środę prezes NFOŚ Piotr Woźny, podczas oficjalnego uruchomienia czujnika pyłów, który razem z wyświetlaczem zamontowano na budynku płockiej Szkoły Podstawowej nr 21, jest to narzędzie uświadamiające.
"Wiemy już, że takie urządzenia skokowo powiększają świadomość dzieci, rodziców i nauczycieli, powodują, że zaczynamy tak naprawdę wiedzieć czym oddychamy, z jakimi problemami stykamy się, jeżeli chodzi o jakość powietrza" – podkreślił Woźny. Prezes NFOŚ zwrócił uwagę, że czujniki pyłów, w które w ramach ESA wyposażane są szkoły, mogą być wykorzystywane jako "doskonała pomoc dydaktyczna" np. w trakcie lekcji biologii, fizyki czy chemii.
"W Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, którą budujemy, czujniki jakości powietrza ma już ponad 300 szkół. Chcemy, żeby było to więcej. Chcemy do tego projektu angażować szkoły, jak i lokalne społeczności, także przedsiębiorców" – zaznaczył dyrektor Państwowego Instytutu Badawczego NASK Bartłomiej Klinger. Wyjaśnił, że centrum NASK zbiera na bieżąco dane o jakości powietrza z miejsc, gdzie w ramach ESA działają czujniki pyłów, a gromadzone wyniki publikuje następnie w formie mapy na stronie internetowej projektu.
Poseł PiS Marek Opioła, twórca konkursu Ekomonster dla szkół podstawowych z Płocka i okolicznych powiatów, przypomniał, że przedsięwzięcie to powstało w ramach części edukacyjnej Płockiego Projektu Onkologicznego, realizowanego z tamtejszą Okręgową Izbą Lekarską (OIL). "Cieszę się, że nasz konkurs wpisał się także w projekt Edukacyjnej Sieci Antysmogowej" – dodał Opioła.
Jak podkreślił szef płockiej OIL Ryszard Mondziel, rolą środowisk medycznych, oprócz podstawowej - leczenia, jest także profilaktyka i edukacja. "Mam nadzieję, że ten walor edukacyjny pozwoli dzieciom wnikać bardziej w wartość profilaktyki, świadomości postępowania tak, żeby kadry medyczne za lat pięć, dziesięć, piętnaście, nie musiały borykać się z tymi problemami, z którymi borykamy się dzisiaj" – powiedział Mondziel.
Jak podaje ESA, jest to "program informacyjny na rzecz czystego powietrza, realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym". Projekt ruszył w lutym 2018 r., gdy czujniki jakości powietrza zamontowano pilotażowo w 10 szkołach.
Według ESA, "36 miast z listy 50 z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce". (PAP)
mb/ aj/