Prof. Edward Włodarczyk został ponownie wybrany rektorem Uniwersytetu Szczecińskiego - poinformowała w czwartek rzeczniczka uczelni Julia Poświatowska. Uniwersytet Szczeciński jest największą na Pomorzu Zachodnim uczelnią wyższą.
Na Włodarczyka zagłosowało 70 ze 106 elektorów. O stanowisko rektora szczecińskiej uczelni ubiegali się także prof. dr hab. Barbara Kromolicka i dr hab. Wojciech Krysztofiak.
Włodarczyk funkcję rektora Uniwersytetu Szczecińskiego (US) sprawować będzie drugą kadencję. Wcześniej był m.in. prorektorem ds. kształcenia. Rektor będzie kierował uczelnią do 2020 r., nową kadencję rozpocznie z 1 września br.
W swoim programie wyborczym Włodarczyk podkreślał, że do 2020 r. US powinien pełnić rolę nie tylko najsilniejszej pod względem kapitału intelektualnego uczelni na Pomorzu Zachodnim, ale także budować markę rozpoznawalną w Polsce i Europie, zwłaszcza w regionie Morza Bałtyckiego oraz w świecie.
Zdaniem Włodarczyka uniwersytet, aby móc w pełni realizować swoją ambitną misję, przede wszystkim powinien stanowić wspólnotę naukowców, studentów, pracowników administracji oraz jednostek organizacyjnych.
Władze uczelni powinny systematycznie podnosić jakość badań naukowych i poziom kształcenia, ale także wspierać rozwój kapitału intelektualnego i współpracować z otoczeniem gospodarczym, społecznym i kulturalnym - wskazywał.
Włodarczyk związany jest z US od 1992 r., kiedy został zatrudniony na stanowisku profesora US w Zakładzie Historii Nowożytnej XVI-XVIII w.
W latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Humanistycznego, a od 2002 do 2008 r. pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Studiów Społecznych i Gospodarczych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego. W 2012 r. został rektorem uczelni.
Publikacje naukowe Włodarczyka skupiają się m.in.: na dziejach przemysłu i industrializacji w dziewiętnastowiecznych Niemczech, uwzględniając problematykę pomorską; dziejach miast, głównie portowych w XIX i XX w.; dziejach polityki i gospodarki morskiej Prus oraz w mniejszym stopniu Polski w XVIII–XX w.
Szczegółowe zagadnienia przedstawione w artykułach Włodarczyka dotyczyły rozwoju przemysłu stoczniowego, powiązań pomiędzy rynkiem pracy a rozwojem przemysłu. W publikacjach nie zabrakło też miejsca na omówienie życia miejskiego w Szczecinie i Gdańsku.
Odrębną tematykę artykułów Włodarczyka stanowią zagadnienia poświęcone polityce celnej Prus i stosunkowi pruskich władz rządowych do organizacji gospodarczych.
Uniwersytet Szczeciński to największa na Pomorzu Zachodnim, zatrudniająca około 1,2 tys. pracowników naukowych uczelnia wyższa. W jej skład wchodzi 13 wydziałów z ponad 50 kierunkami. Na uczelni studiuje ok. 17 tys. studentów. (PAP)
res/ agz/