Polska po 1989 roku

07.02.2019

Epi-Centrum Nauki – to nazwa powstającego w Białymstoku centrum nauki

Powstające w Białymstoku centrum popularyzacji nauki będzie nosiło nazwę Epi-Centrum Nauki –informuje Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który realizuje projekt. Nazwę wybrano w konkursie, na który nadesłano ponad 670 propozycji.

Konkurs ogłoszono pod koniec stycznia, a swoje prace każdy mógł przesłać do 4 lutego. W czwartek Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T) ogłosił zwycięzców konkursu, w którym nagrodą były roboty edukacyjne Photon.

Jak poinformował w czwartek Park w komunikacie, na konkurs nadesłano 673 propozycje, a kapituła konkurs po dwugodzinnych obradach jednogłośnie wybrała nazwę: Epi-Centrum Nauki.

"Dobra nazwa powinna przede wszystkim doskonale brzmieć, szybko zapadać w pamięci odbiorcy, a także opowiadać o produkcie, usłudze lub miejscu. Krótko mówiąc, musi mieć to +coś+" - uzasadnia, cytowany w komunikacie BPN-T, jeden z członków jury Jakub Sosnowski. Dodaje, że wśród zgłoszeń, które spłynęły na konkurs, było wiele ciekawych propozycji, które postawiły jury przed trudnym wyborem.

Zwycięzcami, którzy podali podobnie brzmiące nazwy, zostały trzy osoby: Alex Jabłoński z propozycją Epicentrum, Ryszard Bluma - Kuźnia Młodego Rozumu "Epicentrum", Michał Knopik - EPI-CENTRUM - Edukacja Przyszłość Innowacje. Sześć osób wyróżniono też zaproszeniami na uroczyste otwarcie centrum.

Powstające na stadionie miejskim centrum ma służyć szeroko pojętej popularyzacji nauki wśród dzieci, młodzieży, ale też dorosłych. Podzielone będzie na dwie części: strefę "Małego Odkrywcy" przeznaczoną dla najmłodszych odbiorców w wieku 3-10 lat oraz "Wystawę Główną" dla młodzieży i dorosłych. Będzie to miejsce, w którym odwiedzający będą mogli eksperymentować oraz uczyć się przez zabawę.

W lutym mają rozpocząć się prace budowlane w części "Mali Odkrywcy" i potrwać do końca marca 2019 roku. Natomiast prace w miejscu, gdzie będzie się mieścić wystawa główna centrum nauki zaczną się 1 kwietnia br. i mają być kontynuowane do końca sierpnia br. Całe centrum ma być gotowe i oddane do użytku na początku 2020 roku.

W Podlaskiem nie ma dotychczas żadnej placówki pełniącej rolę centrum nauki. Będzie się ono mieścić w już istniejących pomieszczeniach pod trybunami stadionu miejskiego. W lipcu 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą prac. Przeprowadzi je wybrana w przetargu firma Trias Avi z Warszawy; wartość umowy to 25,4 mln zł, 17 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. (PAP)

autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ agt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL