Muzeum Niepodległości w Warszawie (MN) przygotowało cykl filmów edukacyjnych oraz spacerów plenerowych w czasie ferii zimowych. Od 4 stycznia online będzie można poznać liczne historie związane z jego oddziałami oraz główną siedzibą - Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów.
"Ferie zimowe w roku 2021 zostaną na długo zapamiętane przez uczniów i rodziców. Jeden termin, zamknięte atrakcje i mocno ograniczona możliwości podróży, brzmią jak niezbyt udana zabawa. Na szczęście Muzeum Niepodległości w Warszawie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób chcących ciekawie spędzić czas. A to wszystko w bezpiecznej formie" - poinformowała PAP Magdalena Kukawska z działu promocji MN w Warszawie.
Jak wyjaśniła, MN "przygotowało specjalną ofertę online filmów edukacyjnych oraz spacerów plenerowych w czasie ferii zimowych". "Zainteresowani będą mogli poznać liczne historie związane z oddziałami placówki: Muzeum Więzienia Pawiak, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz główną siedzibą, Pałacem Przebendowskich/Radziwiłłów" - napisała.
W poniedziałek prezentacji wystawy stałej pt. "Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914–1921" w MN dokonał Jan Engelgard.
Kolejne wydarzenia online w programie ferii: 5 stycznia o godz. 10 online spacer "Tajemnice Cytadeli Warszawskiej" (prowadzenie Michał Cieślak), 7 stycznia o godz. 10 program "Czy w dobie sms-ów i maili pocztówka jest trendy" (prowadzenie Michał Rybak), 8 stycznia o godz. 10 program online "Śledztwo w sprawie Orła Białego" (poprowadzi Michał Rybak) i 12 stycznia o godz. godz. 10 audycja pt. "Jan Bytnar – bohater pokolenia" (prowadzenie Piotr Piegat).
Na 13 stycznia o godz. 10 zaplanowano program "Koziołek Matołek a Pawiak – przedmioty wykonywane przez więźniów" (prowadzenie Robert Hasselbusch), a 14 stycznia o godz. 10 audycję "W gestapowskim płaszczu bądź przez zwyżkę strażniczą – ucieczki z Pawiaka", którą poprowadzi Mariusz Wanarski. 16 stycznia o godz. 12 rozpoczną się warsztaty online pt. "Zrób własną kokardę narodową!", które poprowadzi dr Paweł Bezak.
Jak wyjaśniła Kukawska, MN zaplanowało również cykl imprez plenerowych z zachowaniem zasad obowiązujących w czasie pandemii. 13 stycznia o godz. 11 i 13 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbędzie się z Michałem Cieślakiem spacer po wystawie plenerowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Zapisy pod nr tel. 839 23 83.
14 stycznia o godz. 12 Andrzej Kotecki poprowadzi spacer pt. "Śladami zamachu na Kutscherę" po Mauzoleum Walki i Męczeństwa. Zapisy pod nr tel. 629 49 19.
15 stycznia o godz. 10 w Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się spacer tematyczny, który poprowadzi Joanna Gierczyńska. Zapisy pod nr tel. 831 92 89.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/