Jak budowano dawniej zamki, jak powstawała farba a jak porcelana, z czego składały się szlacheckie stroje – tego będą się mogli dowiedzieć uczestnicy warsztatów, które w czasie ferii organizuje muzeum na Zamku Lubelskim w Lublinie.
„Każdego dnia w czasie ferii będą się odbywać inne zajęcia. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, każdy może znaleźć coś dla siebie” - powiedziała PAP dyrektor muzeum Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.
Zamek Lubelski, obecnie siedziba Muzeum Lubelskiego, pochodzi w większości z XIX w., ale z wcześniejszego okresu zachowała się wieża - donżon z XIII w. oraz zamkowa Kaplica Świętej Trójcy z XIV w. Kaplica ta, zbudowana w stylu gotyckim, a ozdobiona bizantyjsko-ruskimi freskami, jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie.
Podczas zajęć o budowaniu średniowiecznej twierdzy, siedziby rycerskiej i królewskiej uczestnicy będą mogli m.in. sami zaprojektować zamek. Inne warsztaty poświęcone będą strojom w dawnej Polsce - rycerskim i szlacheckim – będzie można zobaczyć, z jakich elementów zbudowana była rycerska zbroja, z czego szyto kontusze i suknie. Osobne zajęcia poświęcone będą postaciom królów i władców polskich, także tych związanych z zamkiem w Lublinie.
Wiele z planowanych w ferie zajęć dla dzieci i młodzieży odbywać się będzie właśnie m.in. w Kaplicy Świętej Trójcy. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się tam np., z czego robiono niegdyś farby i jak powstaje fresk.
Podczas zajęć poświęconych budowaniu średniowiecznej twierdzy, siedziby rycerskiej i królewskiej uczestnicy będą mogli m.in. sami zaprojektować zamek. Inne warsztaty poświęcone będą strojom w dawnej Polsce - rycerskim i szlacheckim – będzie można zobaczyć, z jakich elementów zbudowana była rycerska zbroja, z czego szyto kontusze i suknie.
Osobne zajęcia poświęcone będą postaciom królów i władców polskich, także tych związanych z zamkiem w Lublinie.
W programie muzeum są także warsztaty poświęcone wyrabianiu porcelanowych naczyń i ozdób, wykonywaniu masek karnawałowych, różnym technikom malowania obrazów, projektowania biżuterii. Na zakończenia warsztatów zaplanowano pokaz tańca dawnego w wykonaniu zespołu Belriguado.
Mieczkowska-Czerniak powiedziała, że proponowane zajęcia już cieszą się dużym zainteresowaniem, wiele osób zgłosiło w nich swój udział.
Muzeum planuje tego rodzaju warsztaty - skierowane do dzieci i młodzieży - organizować w przyszłości systematycznie w ciągu roku szkolnego. Już teraz jest możliwość ich zorganizowania dla grupy dzieci lub rodziny jako formy świętowania urodzin czy imienin.
„Chcemy, żeby muzeum nie było tylko miejscem, gdzie ogląda się zgromadzone tu eksponaty, ale miejscem, do którego się wraca, w którym można miło spędzić czas” – dodała Mieczkowska-Czerniak.
Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie również na okres ferii przygotowało specjalny program zabaw i warsztatów przypominających codzienne życie ludzi przed wojną. Na terenie skansenu w dawnych budynkach przedwojennego miasteczka m.in. szkoły, sklepu żelaznego, czy zakładu fryzjerskiego, odbywać się będą m.in. warsztaty rękodzieła (wycinanki, pająka ze słomy, wydrapywania pisanek) czy gry i zabawy polegające na rekonstruowaniu różnych prac wykonywanych dawniej w codziennym życiu, np. szycia, gotowania z wykorzystaniem sprzętów, które dziś już wyszły z użycia lub są rzadkością.
Także Centrum Kultury w Lublinie pod hasłem „Zimowa Majsternia” przygotowało na okres ferii cykl różnorodnych zajęć dla dzieci i dorosłych. Będzie to m.in. kręcenie krótkich filmów o Lublinie i jego mieszkańcach, wyrabianie pachnących mydełek, lepienie z gliny czy improwizacje teatralne.
Ferie w Lubelskiem rozpoczną się 2 lutego. (PAP)
ren/ mhr/