Kultura i sztuka po 1989 roku

15.06.2016 aktualizacja 18.07.2016

Finał programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć” w Muzeum POLIN

Fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

37 szkół z całego kraju nagrodzono w środę podczas finału ósmej edycji programu edukacyjnego „Przywróćmy Pamięć”. Celem programu jest pielęgnowanie, przywracanie pamięci o dziedzictwie kultury polskiej.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w środę w warszawskim Muzeum POLIN. „Program +Przywróćmy Pamięć+ polega na pracy samej młodzieży nad odkrywaniem żydowskiej przeszłości swojej miejscowości” – powiedziała PAP Aneta Stankowska, koordynatorka programu.

„Zazwyczaj młodzież dochodzi do tego, że w danej miejscowości mieszkali Żydzi, że nierzadko stanowili oni większą część społeczeństwa przed wojną. Dochodzi do tego różnymi metodami. Bądź przez rozmowy ze świadkami historii, przez prezentacje i działania artystyczne. Dziś prezentowany jest efekt ich prac” – dodała.

Uczniowie przeprowadzili wywiady ze starszymi mieszkańcami swoich miejscowości, sfotografowali i opisali zabytkowe budynki, zaopiekowali się cmentarzem żydowskim – sfotografowali macewy, uprzątnęli teren i zrekonstruowali historię cmentarza, a także przygotowali ulotki o wielokulturowym dziedzictwie miejscowości i zaprezentowali mieszkańcom swoje prace.

Podczas uroczystości w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN głos zabrał wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. „Dziedzictwo narodowe to dziedzictwo wszystkich narodów, które żyły na terenie Rzeczypospolitej, w tym tego fascynującego narodu żydowskiego, żyjącego właściwie w każdym polskim mieście, każdym miasteczku” – powiedział.

„Sam uległem tej fascynacji w latach 80., gdy odkrywałem tę część dziedzictwa mojej +małej ojczyzny+, jaką jest Pomorze (…) Zawsze mówiłem, że polskie małe miasta mają wielką historię. Tę wielką historię Polski i jej miast współtworzyli Żydzi, często w dominującej mierze (…). Jesteście ambasadorami upamiętnień – miejsc, w których są lub były synagogi czy cmentarze żydowskie” – podkreślił, zwracając się do uczestników programu.

Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się 57 szkół z całej Polski. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było upamiętnianie oraz oznaczanie w przestrzeni publicznej synagog – zarówno tych istniejących, jak zburzonych.

„Te fantastyczne projekty to dokładnie to, co my staramy się robić w tym budynku” - powiedział dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola. „Te niewielkie inicjatywy w różnych, małych i większych, miejscowościach przemnożone dziesięć, sto, a w przyszłości nawet tysiąc razy sprawia, że misja Muzeum: przywracanie pamięci o historii polskich Żydów, przywracanie pamięci o tym, że nie da się zrozumieć historii Polski bez rozumienia historii polskich Żydów, nabiera zupełnie nowego znaczenia” – podkreślił.

Od 2005 r. w programie „Przywróćmy Pamięć” wzięło udział ponad 450 szkół i placówek wychowawczych, niemal 8 tysięcy uczniów i prawie 400 nauczycieli z całej Polski. Adresatami programu są przede wszystkim uczniowie w wieku gimnazjalnym i licealnym oraz podopieczni organizacji pozarządowych i placówek realizujących programy dla młodzieży. (PAP)

pj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL