Około 6 tys. młodych ludzi z Polski i Niemiec, ale też innych państwa uczestniczy co roku w organizowanych przez Fundację „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego spotkaniach edukacyjnych, których celem jest budowanie porozumienia pomiędzy narodami.
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego powstała na początku lat 90. XX w. z inicjatywy Polaków, Niemców, Holendrów i Amerykanów. Jej siedziba znajduje się w Krzyżowej (Dolnośląskie) na terenie neobarokowego zespołu pałacowego, który należał do rodziny von Moltke.
W czasie II wojny światowej pałac był miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy "Kręgu z Krzyżowej", założonej. m.in. przez właściciela - hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke. W wyniku zdemaskowania organizacji po nieudanym zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu, jej członkowie wraz z właścicielem pałacu hrabią Moltke zostali straceni. W 1945 r. dotychczasowi mieszkańcy musieli opuścić swoje domy.
Majątek w Krzyżowej przekształcono w PGR, a w domu zamieszkało kilka rodzin. Użytkowany w coraz mniejszym stopniu pałac popadał w ruinę, aż do 1990 r., kiedy rozpoczęto jego odbudowę. Tu 12 listopada 1989 r. odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono słynną "Mszę Pojednania".
Dziś neobarokowy zespół pałacowy jest miejscem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec oraz innych krajów. Historia tych spotkań sięga lat 90. XX w. „Na początku działalności Fundacji w Polsce nie mieliśmy doświadczenia w organizacji takich platform dialogu pomiędzy młodzieżą z Polski i Niemiec. Pojawiało się wiele wątpliwości, począwszy od tych natury organizacyjnej, po merytoryczne. Na przykład nauczycielki z niemieckich szkół miały wątpliwości, czy mogą do polskich szkół wysłać listy w języku niemieckim i czy to nie zostanie odebrane jako akt arogancji” - powiedział w rozmowie z PAP prezes zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Rafał Borkowski.
Fundacja od początku jej powołania zakładała, że dialog pomiędzy narodami zmierzający do wzajemnego zrozumienia powinien być prowadzony przede wszystkim z udziałem młodych ludzi. „Na początku organizacji tych spotkań punktem wyjścia do dyskusji, które się tu odbywały była historia obu narodów. Z czasem to się zmieniło i dziś dyskusje dotyczą współczesnych problemów” - mówił prezes.
Z roku na rok do Krzyżowej przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi z Polski, Niemiec oraz innych krajów. Ostatnio co roku w Krzyżowej gości około 6 tys. młodych ludzi, którzy uczestniczą w blisko 100 projektach prowadzonych przez Fundację. „Uczestnicy wspólnie pracują, biorą udział w dyskusjach i działaniach artystycznych. Rozmowy zaś prowadzone podczas spotkań dotyczą dziś przede wszystkim aktualnych zagadnień; na przykład problemów związanych z falą uchodźców, stosunków między Europą a Rosją, problemów na Ukrainie, ale to również zagadnienie z dziedziny ochrony środowiska czy kultur poszczególnych narodów” - wyliczał prezes.
Borkowski pytany o wkład Fundacji w proces pojednania pomiędzy Polakami i Niemcami podkreślił, że jednym z celów kierowanej przez niego instytucji jest tworzenia platformy, umożliwiającej spotkania młodzieży z różnych krajów. „Samo spotkanie jest moim zdaniem podstawą dialogu, rozmowy o tym co łączy i dzieli. Rozmowy, która pomaga rozwijać postawy otwartości i porozumienia pomiędzy ludźmi” - powiedział.(PAP)
pdo/ mhr/