Stalinizm

19.03.2018

IPN organizuje konkurs historyczny o rotmistrzu Pileckim

Rotmistrz Witold Pilecki. Źródło: Wikimedia Commons Rotmistrz Witold Pilecki. Źródło: Wikimedia Commons

Do końca marca łódzki Instytut Pamięci Narodowej przyjmuje zgłoszenia do konkursu historycznego na najciekawszą formę dziennikarską popularyzującą wiedzę o rtm. Witoldzie Pileckim. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół średnich. Jego finał zaplanowano na czerwiec.

W tym roku mija 70. rocznica skazania, a następnie stracenia rtm. Pileckiego.

Jak poinformowała PAP Marzena Kumosińska z IPN w Łodzi, w konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich z obszaru działania łódzkiego oddziału IPN tj. całego woj. łódzkiego i części województw - wielkopolskiego i mazowieckiego.

W pierwszym jego etapie trzyosobowy zespół uczniowski przygotowuje do wyboru: gazetkę szkolną – tradycyjną bądź multimedialną, poświęconą postaci Pileckiego lub wybranemu fragmentowi historii II RP, zawierającą minimum dwie wypowiedzi lub nagranie audycji radiowej o długości od 5 do 10 minut, zawierającej również minimum dwie wypowiedzi.

Finałowy etap, do którego zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 18 najlepszych zespołów, odbędzie się 5 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim. Będzie on miał formę turnieju wiedzy o rtm. Pileckim i historii Polski w kontekście zmagań o odzyskanie niepodległości i dążeń wolnościowych, aż po okres zbrojnej konspiracji antykomunistycznej po II wojnie światowej.

Organizatorami konkursu są łódzki IPN oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. rtm. Witolda Pileckiego w Piotrkowie Trybunalskim.

Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 r., zm. 25 maja 1948 r.) był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 r. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. wszedł w "kocioł" podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. Służył w oddziale III Kedywu KG AK i brał udział w Powstaniu Warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.(PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL