Zachęta do poznania rodzinnych historii z lat II wojny światowej – taki jest cel konkursu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, organizowanego przez poznański oddział IPN. Autorzy najlepszych prac pisemnych wezmą udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu KL Mauthausen-Gusen.
Konkurs historyczny "Sztafeta Pamięci – losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej" ma w tym roku swoją czwartą edycję; mogą w nim brać udział uczniowie ze szkół znajdujących się w kraju i za granicą.
Jak poinformowała w poniedziałek PAP dr Marta Sankiewicz z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, celem przedsięwzięcia jest przywracanie pamięci o dramatycznych losach Polaków podczas II wojny światowej na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę, w tym zwłaszcza na ziemiach włączonych do III Rzeszy jesienią 1939 r.
Zadaniem uczniów jest poznanie historii własnej rodziny i nadesłanie pracy prezentującej jej losy w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945. Teksty przyjmowane są do 20 lutego.
Organizatorzy konkursu podali, że jego ideą jest "stymulowanie rodzinnych dyskusji o historii i wspólne przeżywanie przeszłości, umacniające międzypokoleniowe więzi i poczucie identyfikacji z ojczyzną".
Autorzy najlepszych prac zostaną zaproszeni w maju na edukacyjny wyjazd pamięci do Austrii pod hasłem "Polacy w KL Mauthausen-Gusen", będą także uczestniczyć w międzynarodowych uroczystościach związanych z 75. rocznicą wyzwolenia tego obozu.
Przedsięwzięcie organizowane jest przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych i Wielkopolskim Muzeum Niepodległości – Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/