Holokaust

28.05.2018

J. Gowin po rozmowie z szefem Yad Vashem: wolność badań w Polsce nie jest zagrożona

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/L. Szymański Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/L. Szymański

Przebywający w Jerozolimie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oświadczył, podsumowując swe poniedziałkowe spotkanie z dyrektorem instytutu Yad Vashem Awnerem Szalewem, że wolność badań w Polsce nie jest zagrożona.

Gowin powiedział, że w rozmowie z nim Szalew wyraził troskę o to, czy wolność badań naukowych w Polsce nie jest zagrożona. "Moim zdaniem – nie jest" - powiedział Gowin. Jego spotkanie z dyrektorem Yad Vashem generałem Szalewem to jeden z punktów programu trzydniowej wizyty wicepremiera w Izraelu.

W rozmowie z PAP Gowin podsumował to spotkanie. „Instytut Yad Vashem, który w przeszłości wielokrotnie angażował się w obronę dobrego imienia Polski i Polaków przed niesprawiedliwymi generalizacjami i formułowaniem skandalicznych tez o odpowiedzialności narodu polskiego za Holokaust, jednocześnie we wszystkich rozmowach podkreśla swoje wątpliwości dotyczące nowelizacji ustawy o IPN” – powiedział Gowin.

„Generał Szalew poinformował mnie, że tego typu zastrzeżenia w poprzednich latach formułowane były przez instytut parokrotnie i przekazywane stronie polskiej. Muszę powiedzieć, że to jest dla mnie nowa informacja” – powiedział Gowin.

Dodał, że dzisiaj troską Szalewa jest przede wszystkim to, czy w Polsce nie jest zagrożona wolność badań naukowych – zwłaszcza w kontekście prac dotyczących Holokaustu - albo wolność słowa w kontekście świadków Zagłady.

Wicepremier dopytywany przez PAP, czy ta wolność jest zagrożona, powiedział: „Nie. Moim zdaniem jednoznacznie nie. Ale jednocześnie nie możemy mówić, że wszystko jest w stuprocentowym porządku, skoro tego typu obawy pojawiają się po stronie niewątpliwie przyjaźnie nastawionej do Polski”.

Gowin zaznaczył, że na razie polski rząd czeka z decyzjami dotyczącymi ustawy na orzeczenie TK. „Mam nadzieję, że TK przychyli się do opinii prokuratora generalnego, który (…) podważył zgodność z konstytucją kluczowego artykułu tej ustawy” – powiedział PAP Gowin.

Jako przykład tego, że w Polsce nie jest zagrożona wolność prowadzenia badań naukowych, m.in. dotyczących Zagłady, przywołał badania prof. Barbary Engelking nad historią Holokaustu. Wydana w kwietniu książka pod redakcją prof. Engelking i prof. Jana Grabowskiego „DALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” dotyczy m.in. przemocy Polaków wobec Żydów. Książka ta wywołała w Polsce pewne kontrowersje.

„Badania prof. Engelking są kontrowersyjne. A Narodowe Centrum Nauki w ubiegłym tygodniu przyznało jej grant na badania. To najlepszy dowód na to, że nic nie zagraża w Polsce wolności nauki” – powiedział wicepremier Gowin.

Zadaniem Yad Vashem jest dokumentowanie historii narodu żydowskiego podczas Zagłady. Instytut powstał w roku 1953 w Jerozolimie, powołany był przez izraelski parlament. W skład Yad Vashem wchodzą: Narodowe Muzeum Historyczne, Sala Imion, Izba Pamięci oraz Ogród Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, gdzie rośnie kilka tysięcy drzew, każde z tabliczką, na której zapisane jest imię i nazwisko Sprawiedliwego oraz kraj jego pochodzenia.

Z Jerozolimy Ludwika Tomala (PAP)

lt/ mmp/ ap/tgo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL