Europa i świat po 1989 roku

12.01.2018

Jarosław Narkiewicz: poloniści nadal będą kształceni w Wilnie

Jarosław Narkiewicz. Fot. PAP/W. Pacewicz Jarosław Narkiewicz. Fot. PAP/W. Pacewicz

Centrum polonistyczne Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego nie ucierpi w wyniku reformy szkolnictwa wyższego – zapewnił PAP poseł Jarosław Narkiewicz. W piątek litewski Sejm omawiał sprawę połączenia tej uczelni z Uniwersytetem Witolda Wielkiego w Kownie.

„Polonistyka nie ucierpi” - powiedział poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Jarosław Narkiewicz.

Poinformował, że kwestia zachowania możliwości kształcenia nauczycieli dla szkół polskich była szeroko omawiana w ciągu ostatnich dni zarówno w sejmowym komitecie oświaty, jak też podczas spotkania z premierem Sauliusem Skvernelisem i minister oświaty i nauki Jurgitą Petrauskiene.

Obecnie szukamy modelu kształcenia nauczycieli dla naszych szkół z polskim językiem nauczania i chodzi tu nie tylko o nauczycieli języka polskiego, ale też nauczycieli z innych przedmiotów i nauczycieli klas początkowych” - wskazał poseł.

W marcu Sejm zamierza zatwierdzić status połączonych uczelni. Jak wskazuje Narkiewicz, „do tego czasu mają też być opracowane nowe zasady i formy przygotowywania pedagogów dla szkół polskich”.

Poseł Narkiewicz od premiera i minister Petrauskiene otrzymał też zapewnienie, że kadra pedagogiczna dla szkół polskich będzie przygotowywana w Wilnie, a nie w Kownie, dokąd – w wyniku połączenia uczelni - przyniesie się obecny Wileński Uniwersytet Pedagogiczny.

W trakcie realizowanej na Litwie reformy uczelni wyższych w kraju z obecnych 14 uniwersytetów ma zostać dziewięć.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL