Kilkadziesiąt spotkań, 9 wystaw, ponad 1300 uczniów uczestniczących w zajęciach edukacyjnych, i 2,5 tys. osób odwiedzających – to bilans pierwszego roku działalności Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” im. Henryka Sławika w Katowicach.
„To miejsce jest +oknem wystawowym+, przez które mieszkańcy miasta i regionu mają możliwość zajrzeć, co dzieje się i nad czym pracuje się w IPN. Efektem tej pracy są książki, wystawy, spotkania promocyjne publikacji i odbywająca się non stop edukacja historyczna młodzieży” - powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyrektor katowickiego IPN Andrzej Sznajder.
Ocenił, że do powodzenia przedsięwzięcia przyczyniła się bogata oferta, zaangażowanie pracowników, współpraca z innymi instytucjami, a także lokalizacja „Przystanku Historia” - w pobliżu katowickiego rynku. Główna siedziba katowickiego IPN mieści się bowiem kilka kilometrów od centrum miasta.
Dyrektor dodał, że IPN szuka dla Centrum takiej formuły, by to miejsce stało się interesujące nie tylko dla uczniów, ale w większym niż dotychczas stopniu także dla dorosłych. Dlatego stałym punktem „Przystanku Historia” mają być czwartkowe spotkania z historią, a przyszłości także odbywający się co miesiąc śląski klub książki historycznej, z udziałem autorów, nie tylko z IPN.
Wraz z nowym rokiem szkolnym katowicki IPN przedstawia swą ofertę edukacyjną – podobnie jak w poprzednich latach w placówce uczniowie i nauczyciele będą mogli skorzystać z lekcji, warsztatów oraz obejrzeć wystawy – wyliczała Ewelina Małachowska, która kieruje Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.
Centrum edukacyjne IPN w Katowicach zostało otwarte 16 września 2015 r. Nosi ono imię Henryka Sławika - pochodzącego ze Śląska dziennikarza i działacza, który w czasie II wojny światowej uratował na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów.
Podczas roku istnienia w Centrum odbyło się kilkadziesiąt spotkań, w tym m.in.: konferencje naukowe, promocje publikacji, spotkania cykliczne: „Czwartek z historią”, kursy, pokazy filmów. Zaprezentowano także 9 wystaw. "Przystanek Historia" odwiedziło w ramach otwartych spotkań około 2,5 tys. osób. Ponadto 1300 uczniów wzięło udział w zajęciach edukacyjnych. Ogółem Centrum gościło w ciągu roku działalności około 3800 osób.
Środowa konferencja prasowa, podsumowująca dotychczasową działalność „Przystanku Historia” była także okazją do promocji ostatniego, dziewiątego numeru popularnonaukowego półrocznika „CzasyPismo”, poświęconego historii Górnego Śląska. Jak mówił jeden z redaktorów, Bogdan Tracz, znalazły się w nim m.in. artykuły o manifestacjach antykomunistycznych z 1946 r., o górnośląskich reakcjach na wydarzenia z 1956 r. - w Polsce i na Węgrzech i konfliktach wokół obchodów 1000-lecia chrztu Polski w 1966 r. Ważnym punktem numeru jest blok materiałów (także ikonograficznych) dotyczących odkrycia przy lotnisku w Starym Grodkowie szczątków żołnierzy zgrupowania NSZ Henryka Flamego - „Bartka”.
Publikacja „CzasyPismo” ukazuje się od 2012 r. Wydawcą jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, a redaktorami są pracownicy naukowi tej placówki. Sebastian Rosenbaum z katowickiego IPN podkreślił, że pismo ma unikalną na rynku formułę – choć autorami publikacji są naukowcy, piszą w sposób uciekający od hermetyczności, a ich publikacje są wzbogacone o liczne ilustracje.
Jak powiedział Sznajder IPN przekaże komplet lub wybrane numery „CzasyPisma” zainteresowanym instytucjom, które wyrażą taką wolę - muzeom, bibliotekom i szkołom.(PAP)
kon/ agz/