Polska po 1989 roku

13.07.2017

Kraków: akcja "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu"

140 młodych Polaków z Białorusi, Ukrainy, Rosji, Litwy i Mołdawii przyjechało do Krakowa w ramach akcji "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu". Będą przez tydzień poznawać polską tradycję i kulturę, zwiedzać zabytki i atrakcje Małopolski.

Jak poinformował w czwartek Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, które zorganizowało akcję, goście to najuboższe dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język kraju ich przodków. W tym roku wśród nich są m.in. najmłodsi Polacy z Naddniestrza.

"Naszym najmłodszym gościom pokazujemy piękno Krakowa i Małopolski. Poznają historię i kulturę Polski, oswajają się z językiem" - powiedział Barczyk. Dodał, że dzieci same przygotowują prace plastyczne lub literackie o legendach krakowskich, a na koniec pobytu przedstawiają program artystyczny w języku polskim i językach krajów, które zamieszkują.

W Krakowie dzieci zwiedzą Wawel, Kazimierz, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Odwiedzą też inne ciekawe miejsca w Małopolsce, m.in. Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice i Wieliczkę. Oprócz tego organizatorzy zaplanowali wyjścia do kina, parku wodnego, wizytę w zoo.

Akcja "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu" zorganizowana została po raz 18. przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Dotychczas uczestniczyło w niej w sumie ponad 2 tys. polskich dzieci ze Wschodu. (PAP)

rgr/ karo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL