Polska po 1989 roku

07.06.2018

Kraków: społeczność akademicka świętowała 85. urodziny prof. Stróżewskiego

Prof. Władysław Stróżewski. 2015 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk Prof. Władysław Stróżewski. 2015 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Społeczność akademicka, przyjaciele i rodzina świętowali w czwartek w Krakowie 85. urodziny filozofa prof. Władysława Stróżewskiego. Mistrz kilku pokoleń filozofów – powiedział o jubilacie dr hab. Sebastian Kołodziejczyk z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W laudacji Kołodziejczyk zwrócił uwagę, że prof. Stróżewski może się wydawać myślicielem konserwatywnym, ale w rzeczywistości jest uczonym awangardowym. Wymienił także cechy mistrza: pokora, szukanie tego co pozytywne, wierność, szczodrość, odwaga, konsekwencja. W jego ocenie pokora profesora przejawia się m.in. w akceptacji zdania innych, odmiennego stanowiska; profesor nie jest także "wykluczający", a jest "życiowy".

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak podkreślił, że kariera prof. Stróżewskiego była tym, czego dzisiaj polska nauka szuka i chce zrealizować przez nową ustawę o szkolnictwie. "Historia narodów uczy, że narody z tej historii nie korzystają. I to jest prawda. Ale historia jednostki w tych narodach może być zupełnie inna – pan profesor jest tego najlepszym przykładem i za to w imieniu uniwersytetu serdecznie dziękuję” – powiedział Nowak podczas uroczystości w Collegium Maius.

Prof. Władysław Stróżewski, od 1990 r. prezes Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, powiedział, że pierwszym słowem, które mu przychodzi do głowy po usłyszanych przemówieniach i życzeniach, jest "wdzięczność".

"Wdzięczność dla uniwersytetu, na którym większą część życia spędziłem, i dla innych uczelni, na których mogłem pracować. Wdzięczność dla miast młodości – Krotoszyna, w którym się urodziłem, i Koźmina Wielkopolskiego, w którym skończyłem szkołę średnią" – mówił jubilat. Podziękował mistrzom, przyjaciołom, z którymi mógł żyć i pracować i których – jak powiedział – darzy nie tylko wielkim uznaniem i wdzięcznością, ale chyba także i rodzajem miłości.

Urodzony 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie Władysław Stróżewski najpierw studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów w Lublinie przez kolejne półwiecze swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był na tej uczelni kolejno dyrektorem Instytutu Filozofii, prodziekanem – a potem dziekanem – Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego. Do grona swoich nauczycieli i mistrzów zalicza Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydorę Dąmbską.

W myśli filozoficznej Stróżewskiego można zauważyć silne wpływy fenomenologii. Jest on autorem wielu książek z dziedziny estetyki, ontologii i etyki, m.in. "Istnienie i wartość", "Dialektyka twórczości", "Wokół piękna. Szkice z estetyki", "O wielkości. Szkice z filozofii człowieka", "Ontologia".

Stróżewski jest laureatem wielu nagród, w tym doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lauru Jagiellońskiego. W latach 60. i 70. ub. wieku był członkiem redakcji miesięcznika "Znak", następnie członkiem zespołu tego pisma. Należy także do polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Obecnie prof. Stróżewski wykłada na Akademii Ignatianum w Krakowie.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL