Ks. Józef Tischner jest bohaterem ogólnopolskiego projektu „Czytam, więc jestem!”, który w czwartek w Krakowie zainaugurowało stowarzyszenie Drogami Tischnera. Projekt, przeznaczony dla dzieci i młodzieży, ma promować myśli zmarłego 15 lat temu filozofa.
Dzień inauguracji ma charakter symboliczny – 19 marca ks. Tischner obchodziłby imieniny.
Celem przedsięwzięcia jest też promocja czytelnictwa. „Coraz częściej ludzie, również nauczyciele i uczniowie, mają problem z czytaniem, z interpretowaniem, rozumieniem tekstu, szczególnie filozoficznego. W podręcznikach pojawiły się teksty rozmaitych filozofów, także Tischnera. Ludzie nie wiedzą, jak się do tego zabrać, jak znaleźć - jak mówił dr Adam Workowski (filozof, współautor projektu-PAP) - klucz do tekstu filozoficznego. Ideą projektu jest, aby nauczyć się, jak +smakuje+ myślenie. Chcemy zobaczyć, gdzie nas poprowadzi myślenie” - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej współautor projektu Wojciech Bonowicz, pisarz, członek rady programowej Instytutu Myśli Józefa Tischnera.
Dodał także, że obecnie największym wyzwaniem jest porozumienie, dialog. „Kiedy przychodzi do dyskusji, ludziom coraz trudniej jest sformułować argument” – zwrócił uwagę Bonowicz.
Jak powiedziała PAP koordynatorka projektu Jolanta Kogut, udział w nim weźmie ok. 50 szkół, które noszą imię ks. Tischnera oraz tych, którym bliskie są idee autora "Historii filozofii po góralsku".
Projekt realizowany będzie w trzech etapach.
Pierwszy to konkurs literacki i plastyczny uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Polega on na rozwinięciu lub sparafrazowaniu myśli ks. Tischnera zaczerpniętej z „Filozofii dramatu”: „Przestrzenią człowiekowi najbliższą jest dom. Wszystkie drogi człowieka przez świat mierzą się odległością od domu. Człowiek zapytany, skąd pochodzi – wskazuje na dom. Dom jest gniazdem człowieka”. Na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody oraz zaproszenie do udziału w Warsztatach Filozoficznych Młodych realizowanych w ramach programu 15. Dni Tischnerowskich.
Drugi etap to warsztaty literacko-filozoficzne dla uczniów i nauczycieli, które odbędą się w Krakowie i w Łopusznej. Warsztaty prowadzone będą przez filozofów, polonistów oraz animatorów kultury. „Pragniemy, aby uczestnicy projektu mieli prawdziwą satysfakcję i radość obcowania z literaturą. Nauczycielom podczas szkoleń chcemy przekazać praktyczną wiedzę jak dobierać treści literackie do wieku uczniów, aby zachęcić ich do samodzielnego myślenia, gdzie poszukiwać inspiracji do zajęć oraz jakie metody aktywizujące warto stosować, aby zwiększyć zaangażowanie uczniów” – powiedziała Kogut.
Trzeci etap projektu jest otwarty dla publiczności. Organizatorzy zapraszają na festiwal literacki "Czytam, więc jestem!", który odbędzie się 20 i 21 czerwca. W programie przewidziano m.in. grę miejską, prezentacje filmowe, spotkania z pisarzami, debaty, warsztaty filozoficzne dla przedszkolaków, koncerty.
Projekt "Czytam, więc jestem!" organizuje Stowarzyszenie Drogami Tischnera we współpracy ze Stowarzyszeniem Siemacha oraz z Krakowskim Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera.
Przedsięwzięcie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
bko/ dym/