Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zainaugurował drugą edycję studium dla Polonii i Polaków za granicą; kursy rozpoczną się w marcu – podaje zastępca rzecznika prasowego uczelni Monika Stojowska.
Stojowska poinformowała w sobotę, że gotowość uczestnictwa w kursach studium wyraziło ponad 160 osób z różnych części świata m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Włoch i Niemiec.
Jak podała, oferta edukacyjna obejmuje szkolenia m.in. z promocji kultury polskiej, nowych mediów i komunikacji, teologii i nowej ewangelizacji, opieki nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, profilaktyki zachowań ryzykownych oraz poradnictwa i strategii wspierających. Nowością - wskazała - jest kurs skutecznego menedżera i lidera zespołu, podstawy zarządzania.
Stojowska przekazała, że uniwersytet poprowadzi rekrutację do 17 marca br. W tym samym miesiącu rozpoczną się kursy w ramach studium.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski cytowany w komunikacie zaznaczył, że uniwersytet spłaca dług wdzięczności za wsparcie, które w trudnych czasach otrzymywał od Polonii.
Informując o inicjatywach uczelni rektor wymienił działające w Paryżu biuro dla Polonii i Polaków z Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga, powiedział o planach otwarcia takich punktów w Londynie, Niemczech i Ameryce Północnej, a także utworzenia Akademii Polonijnej i organizacji Dni Kultury Polskiej w Paryżu.
Jak stwierdziła podczas inauguracji studium prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju prof. Beata Piskorska, współpraca z Polakami za granicą jest dla uczelni bardzo ważna. "Jesteście państwo naszymi niezwykłymi studentami" – podała zachęcając uczestników do udziału we wszelkich inicjatywach uniwersytetu.
Kierownik studium dr Wojciech Wciseł poinformował, że prowadzone zajęcia dydaktyczne są okazją do podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych. "Stwarzają także możliwość osobistego rozwoju, promocji polskiej kultury, języka i historii. Są również miejscem spotkania i wymiany doświadczeń dla Polonii z całego świata" – stwierdził.
Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność jesienią ub.r. W pierwszej edycji – podała uczelnia – wzięło udział ponad 330 uczestników z 11 krajów m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady.
Kursy prowadzone przez ekspertów KUL w ramach studium są bezpłatne i odbywają się w trybie hybrydowym: są to dwa dwudniowe zjazdy stacjonarne i cztery dwudniowe zjazdy online. Absolwenci otrzymają dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia studium w języku polskim i w języku krajów zamieszkania uczestników.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ dki/