1018 wyprawek w formie wyposażonych plecaków przekazała Polska tegorocznym pierwszakom ze szkół polskich na Litwie. Uroczystość wręczenia plecaków z udziałem przedstawicieli polskich władz odbyła się w sobotę w Wilnie i Solecznikach.
„Nasza wizyta tu jest wyrazem uznania i podziękowania władz polskich za to wszystko, co tu robicie” - powiedziała podczas wileńskiej uroczystości przewodnicząca senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Janina Sagatowska.
Wiceminister spraw zagranicznych Polski Jan Dziedziczak podziękował rodzicom za to, że swoje dzieci kierują do polskich szkół. Zaznaczył, że „w XXI wieku jest to przejaw patriotyzmu”. „Kiedyś przejawem patriotyzmu była walka za Polskę, dzisiaj tym przejawem jest przekazywanie polskości kolejnym pokoleniom, zwłaszcza tutaj, na Wileńszczyźnie” - powiedział Dziedziczak.
Wiceminister zapewnił, że Polska pamięta o Polakach na Litwie i będzie ich zawsze wspierała.
W późnych godzinach popołudniowych zaplanowane jest m.in. spotkanie wiceszefa polskiej dyplomacji z jego litewskim odpowiednikiem, Nerisem Germanasem.
Jak poinformował dziennikarzy Dziedziczak, to pierwsze spotkanie wiceministrów w Wilnie będzie miało charakter przygotowawczy do spotkania premierów obu krajów w przyszłym tygodniu w Warszawie.
„Trzeba rozmawiać, jesteśmy sąsiadami i mamy podobne spojrzenie na wiele spraw, ale są kwestie, które nas różnią, i nie zamierzamy udawać, że problemów nie ma” - powiedział Dziedziczak.
Wiceminister poinformował, że „obok spraw oczywistych, takich jak polityka bezpieczeństwa i polityka energetyczna, zostaną poruszone sprawy istotne dla Polaków”. „W rozmowie z partnerami litewskimi na pierwszym miejscu zawsze stawiamy sprawy edukacji polskiej” - powiedział.
Jak poinformował PAP prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” Józef Kwiatkowski, obecnie na Litwie działa 70 szkół z polskim językiem nauczania. Do polskich szkół uczęszcza 11,5 tys. uczniów. Pierwszoklasistów w tym roku jest około 1060.
W ocenie Kwiatkowskiego stan posiadania polskich szkół na Litwie jest dobry, a szkoły reprezentują konkurencyjny poziom.
„Trudno zweryfikować, jak wyglądałaby dzisiaj oświata polska na Litwie bez wsparcia Polski” - mówi Kwiatkowski, zaznaczając, że „wsparcie Polski - finansowe, moralne, polityczne - ma tu decydujące znaczenie”.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/ jbp/