Polska po 1989 roku

22.09.2018

Łódź: maskotka pawia przybliży najmłodszym historię pałacu Poznańskich i miasta

Do grona przewodników Muzeum Miasta Łodzi dołączył paw. Jego imię wybiorą łodzianie. Pod skrzydła animowanej maskotki-pacynki w nowym sezonie kulturalnym trafią grupy dzieci i młodzieży oraz wycieczek szkolnych odwiedzających pałac Poznańskich.

"Od dłuższego czasu zastanawiałam się, czym zainteresować młodych odbiorców kultury i sprawić, by wizytę w naszym muzeum nie tylko zapamiętali, ale chcieli do nas wrócić w przyszłości, przyprowadzając ze sobą pozostałych członków rodziny. Tak narodził się pomysł stworzenia muzealnej maskotki" – powiedziała dyrektor Muzeum Miasta Łodzi (MMŁ) Barbara Kurowska podczas sobotniej konferencji prasowej w siedzibie placówki działającej w pałacu Poznańskich.

Zaprezentowano na niej nowego "pracownika" zespołu przewodników, którym została maskotka-pacynka pawia. Głównym zadaniem animowanego, kolorowego ptaka będzie oprowadzanie po muzeum zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz wycieczek szkolnych, przybliżanie historii pałacu, a także dziejów miasta.

Ten niekonwencjonalny sposób opowiadania historii ma być kolejnym krokiem muzeum w stronę młodego odbiorcy kultury. "Żeby dotrzeć dziś ze swoją ofertą edukacyjną, trzeba mieć dobry pomysł. Myślę, że jest nim ten paw, który w atrakcyjny sposób oprowadzi po muzeum najmłodszych i sprawi, że będą opowiadać o tym, co tu zobaczyli, bo ta maskotka na pewno utkwi im w pamięci" – tłumaczyła dyrektor Wydziału Kultury UMŁ Dagmara Śmigielska.

W rozpoczynającym się 2 października sezonie kulturalnym w muzeum pojawią się nowe ścieżki edukacyjne i specjalne zajęcia dla najmłodszych gości pałacu.

"Pawie +mieszkają+ w naszych wnętrzach od wielu lat. W wielu miejscach pojawiają się motywy tego królewskiego ptaka, a najsłynniejszy jest kominkowy witraż w Sali Jadalnej. Żartujemy, że to dziadek naszej maskotki i pod jego okiem nasz młody pawik będzie teraz oprowadzał naszych gości i zdradzał muzealne tajemnice" – wyjaśniła Paulina Długosz z działu edukacji MMŁ.

Paw nie ma jeszcze imienia, które wybiorą mieszkańcy Łodzi. Można to zrobić, zgłaszając do poniedziałku swoje propozycje na profilu MMŁ na Facebooku lub mailowo: promocja@muzeum-lodz.pl. We wtorek rozpocznie się internetowe i tradycyjne głosowanie nad najlepszymi propozycjami. (PAP)

Autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL