Kluczową kwestią jest sprawa informacji – powiedział w Szczecinie wiceminister edukacji Maciej Kopeć, przedstawiając założenia programu "Dobry start". Spotkania informacyjne będą się odbywały do piątku.
We wtorek w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie odbyło się spotkanie wiceministra m.in. z przedstawicielami urzędów miast i gmin, ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie oraz z kurator oświaty. W kolejnych dniach - do piątku - ministrowie i wiceministrowie będą przedstawiali założenia programu w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim, łódzkim, podlaskim i kujawsko-pomorskim.
"To program, który jest realnym wsparciem i w sumie inwestycją w przyszłość i w polskie dzieci, realne wsparcie rządu dla rodzin. To jest 300 zł dla każdego uczącego się dziecka, wypłacone z budżetu państwa" – powiedział dziennikarzom wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Maciej Kopeć zaznaczył, że kluczowe jest – tak jak w przypadku programu 500 plus – złożenie wniosku, dlatego odbywa się akcja informacyjna.
"To, co dla nas dzisiaj przede wszystkim jest istotne, to informacja, która powinna dotrzeć do rodziców. Stąd działania ministra rodziny, także ministra edukacji i zaangażowanie w to, aby każdy rodzic taką informację posiadał i mógł wystąpić o świadczenie" – podkreślił Kopeć. Dodał, że do szkół trafiają ulotki i plakaty z informacjami dotyczącymi programu "Dobry start".
Wiceminister przypomniał, że programem będą objęte uczące się dzieci i młodzież do 20 roku życia, a w przypadku niepełnosprawności i kontynuowania nauki – do 24 roku życia. W programie nie ma kryterium dochodowego.
"Dotrzemy do wszystkich rodziców w naszym województwie. Zrobimy to dzięki dyrektorom wszystkich placówek" – zapewniła zachodniopomorska kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. Dodała, że w Zachodniopomorskiem ze świadczenia będzie mogło skorzystać około 190 tys. dzieci. Podkreśliła, że dyrektorzy szkół będą mieli obowiązek udzielenia rodzicom informacji na temat formalności związanych ze świadczeniem.
Programem "Dobry start" ma zostać objętych 4,6 mln uczniów w Polsce. Rodzice, którzy po 1 lipca złożą deklaracje drogą elektroniczną, powinni otrzymać pieniądze do 30 września. System przyjmowania zgłoszeń opiera się na instrumentarium programu 500 plus. Tylko w razie odmowy świadczenia obywatel otrzyma stosowną decyzję administracyjną.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ wus/