Szkoła publiczna jest szkołą nas wszystkich, niezależnie od poglądów, nie powinna być miejscem eksperymentów ideologicznych – mówił w poniedziałek w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie) podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć podczas wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego.
"Nie wszyscy samorządowcy mówią, że oświata to inwestycja. Niektórzy niestety mówią, że kosztuje" – mówił Kopeć podczas inauguracji. "Oczywiście z jednej strony mamy wysiłek finansowy państwa – chociażby w subwencji oświatowej. Z drugiej strony natomiast, czym innym są inwestycje podejmowane przez samorządy, czyli te, które dotyczą budowy nowych szkół, sal gimnastycznych, boisk, basenów. I Świnoujście pod tym względem jest wyjątkowe" – wskazał wiceminister dziękując prezydentowi Januszowi Żmurkiewiczowi i radnym miejskim.
Podkreślił, że nowy rok szkolny "to także wyzwania". "Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z reformą oświaty, która w zasadzie będzie pomału obejmować całą szkołę podstawową, z drugiej strony wkracza ona do szkół ponadpodstawowych" – powiedział Kopeć. Dodał, że istotnym elementem jest reforma szkolnictwa zawodowego, od którego także "zależą wyzwania w gospodarce, które stoją przed całym państwem, przed Polską, przed regionem, przed Świnoujściem".
Wiceminister przypomniał, że w nowym roku szkolnym kontynuowane będą programy, jak "Aktywna Tablica", "Ogólnopolska Sieć Edukacyjna" czy "Posiłek w szkole i w domu", podjęte zostaną też nowe przedsięwzięcia, dotyczące m.in. wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań w szkołach.
"Szkoły bez wartości, bez wychowania, budować się nie da" – stwierdził Kopeć. "Pamiętajmy, że szkoła publiczna jest szkołą nas wszystkich, niezależnie od poglądów, przekonań, jakie wyznajemy; szkoła nie powinna być miejscem eksperymentów ideologicznych, szkoła powinna patrzeć w kierunku wartości uniwersalnych" – zaznaczył.
Wiceminister podziękował też dyrektorom szkół, nauczycielom i władzom samorządowym za poprzedni rok szkolny, który "nie był łatwy". Wyraził nadzieję, że obecny, "choć łączący się z kolejnym etapem reformy, będzie już łatwiejszy".
W Zachodniopomorskiem rok szkolny 2019/2020 rozpoczyna – według danych zachodniopomorskiego kuratorium oświaty - ok. 250 tys. uczniów (w tym w przedszkolach, szkołach dla dorosłych itp.), a także ponad 28 tys. nauczycieli.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ dsr/