Do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół w Polsce będzie miało dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – poinformował w poniedziałek w Białymstoku minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Podczas regionalnego forum OSE wspólnie z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim zachęcali szkoły do przystępowania do tego programu. Jego główny cel to – jak mówili – zapewnienie szkołom dostępu do sieci po to, by dać im możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w kwestiach technicznych, ale też treści.
Zagórski powiedział, że jeszcze trzy, dwa lata temu, kiedy powstawała koncepcja programu, to internet w większości szkół był jak tępy nóż. "Był, tylko próba pracy z nim, praca przez kilkuset uczniów naraz w szkole była kompletną niemożliwością. Zaledwie 10 proc. szkół w Polsce miało możliwość korzystania z szybkiego internetu" – mówił Zagórski.
Powtórzył, że obecnie ok. 7 tys. szkół w Polsce ma infrastrukturę w ramach OSE. 3,5 tys. jest podłączonych, reszta czeka na podłączenie przez operatorów telekomunikacyjnych. Ma to być rozwiązane, jak mówił Zagórski, w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Resort chce, żeby do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół miało szybki internet, a do końca przyszłego roku wszystkie szkoły (jest ich ok. 25 tys).
Ministrowie wręczyli przedstawicielom 24 szkół z regionu symboliczne czeki – promesy na wyposażenie placówek w zestaw 16 laptopów. To nagrodzeni w konkursie na mobilne pracownie multimedialne.
Podczas konferencji minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał deklarację na rzecz cyberbezpieczeństwa.(PAP)
Autor: Izabela Próchnicka
kow/ joz/