Polska po 1989 roku

07.10.2019

M. Zagórski: Do końca roku 10-11 tys. szkół z dostępem do szybkiego internetu

Do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół w Polsce będzie miało dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – poinformował w poniedziałek w Białymstoku minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podczas regionalnego forum OSE wspólnie z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim zachęcali szkoły do przystępowania do tego programu. Jego główny cel to – jak mówili – zapewnienie szkołom dostępu do sieci po to, by dać im możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa w kwestiach technicznych, ale też treści.

Zagórski powiedział, że jeszcze trzy, dwa lata temu, kiedy powstawała koncepcja programu, to internet w większości szkół był jak tępy nóż. "Był, tylko próba pracy z nim, praca przez kilkuset uczniów naraz w szkole była kompletną niemożliwością. Zaledwie 10 proc. szkół w Polsce miało możliwość korzystania z szybkiego internetu" – mówił Zagórski.

Powtórzył, że obecnie ok. 7 tys. szkół w Polsce ma infrastrukturę w ramach OSE. 3,5 tys. jest podłączonych, reszta czeka na podłączenie przez operatorów telekomunikacyjnych. Ma to być rozwiązane, jak mówił Zagórski, w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Resort chce, żeby do końca 2019 r. 10-11 tys. szkół miało szybki internet, a do końca przyszłego roku wszystkie szkoły (jest ich ok. 25 tys).

Ministrowie wręczyli przedstawicielom 24 szkół z regionu symboliczne czeki – promesy na wyposażenie placówek w zestaw 16 laptopów. To nagrodzeni w konkursie na mobilne pracownie multimedialne.

Podczas konferencji minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podpisał deklarację na rzecz cyberbezpieczeństwa.(PAP)

Autor: Izabela Próchnicka

kow/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL