1700 młodych osób wypoczywało w tym roku w naszym kraju w ramach akcji "Lato z Polską"; to był dobrze zorganizowany wypoczynek, młodzież poznawała polską tradycję, kulturę i historię - powiedział we wtorek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Karczewski powiedział we wtorek na konferencji w Senacie podsumowującej akcję, że w czasie wakacji odwiedził wypoczywającą w jej ramach młodzież w różnych miejscach i bardzo podobało mu się to, co zobaczył.
"Był to wypoczynek dobrze zorganizowany, polska młodzież poznawała polską tradycję, obyczaje, kulturę, miejsca historyczne, polską historię. Jestem pod wielkim wrażeniem, zachęcam państwa do wzięcia udziału" - mówił marszałek Senatu, zwracając się do obecnych na sali.
Karczewski powiedział też, że ma "dobrą informację, choć nie końca sprawdzoną", dotyczącą projektu budżetu na 2018 r. Jak zaznaczył, przewiduje się w nim zwiększenie kwoty przeznaczonej na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą z 75 do 100 mln zł. "To nasz spory sukces, jeśli się okaże, że w budżecie te pieniądze będą" - mówił marszałek Senatu.
Przypomniał ponadto, że w tym roku w Krynicy - podobnie jak rok temu - zorganizowano Forum Polonijne. Jak podkreślił, intencją tej inicjatywy jest zachęcanie Polaków do współpracy w ramach różnych projektów.
Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, która we współpracy z Senatem RP organizowała wypoczynek młodzieży polonijnej - Dariusz Bonisławski - powiedział, że wyjazdy mają na celu "rozkochanie w Polsce" młodych Polaków, na co dzień mieszkających za granicą. Powiedział, że jego osobistym celem jest podwojenie w przyszłym roku liczby dzieci wypoczywających w ramach akcji "Lato z Polską".
Bonisławski poinformował ponadto, że to nie jedyna inicjatywa, w którą zaangażowała się jego organizacja i że właśnie podpisano list intencyjny z burmistrzem Krynicy dot. współorganizacji Zimowych Światowych Igrzysk Polonijnych.
Jak podaje na swojej stronie internetowej Wspólnota Polska, akcja "Lato z Polską" została zainicjowana w 2009 r. przez Macieja Płażyńskiego pod auspicjami Senatu RP, a w tym roku została reaktywowana. W ramach projektu organizowane są pobyty edukacyjno-integracyjne dla polskich dzieci z całego świata we współpracy z samorządami lokalnymi w Polsce, które są jednocześnie gospodarzami pobytów.
Według Wspólnoty Polskiej, w poprzednich edycjach akcji Polskę odwiedziło kilkanaście tysięcy dzieci, a w organizacji "Lata z Polską" brało udział rokrocznie kilkadziesiąt samorządów lokalnych różnego szczebla z całego kraju.
Poszczególne turnusy trwające 14 dni realizowane są przez cały rok kalendarzowy i skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 10-18 lat. Celem pobytów poza aktywnym wypoczynkiem jest poprawa znajomości języka polskiego i wzmocnienie tożsamości narodowej. Młodzież w ramach akcji bierze udział w wycieczkach krajoznawczych do najważniejszych miejsc związanych z historią Polski oraz zajęciach integracyjnych, sportowych i artystycznych. (PAP)
autor: Wiktoria Nicałek
wni/ mrr/