Nauczyciele mogą już wybierać terminy na szkolenia w programie „Aktywny powrót do szkoły”. Jego celem jest wsparcie uczniów w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po nauce zdalnej – podało MEiN. Pierwsze zajęcia odbędą się na przełomie maja i czerwca tego roku.
Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie opracowały "Program wspomagający uczniów po pandemii". Jest on podzielony na dwa etapy: pierwszy – "Aktywny powrót do szkoły" i drugi – "Sport klub". Na realizację programu w tym roku przeznaczono 42 mln zł.
Podczas szkoleń specjaliści z krajowych akademii wychowania fizycznego mają dzielić się z nauczycielami wiedzą i umiejętnościami przydatnymi w pracy z dziećmi i młodzieżą.
"Na zajęciach nauczyciele pod okiem najlepszych specjalistów z akademii poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19. Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, metodach tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych czy pokonywania barier aktywności fizycznej" - poinformował resort edukacji i nauki.
Nauczyciele, którzy ukończą I etap projektu, zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe.
"Do tej pory, w ramach rejestracji wstępnej, do programu zgłosiło się 38 826 nauczycieli. Teraz będą oni wybierać konkretny termin szkolenia" - poinformowało w środę MEiN. Nauczyciele, którzy dotąd nie zgłosili się na szkolenie, mogą to jeszcze zrobić. Rejestracja na szkolenia ruszyła 8 kwietnia i potrwa do końca roku szkolnego.
Projekt jest skierowany do nauczycieli wychowania fizycznego ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych i do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Każdy nauczyciel może wziąć udział tylko w jednym szkoleniu.
Zgłoszenia do programu są możliwe przez formularz na stronie www.wfzawf.pl. Po założeniu indywidualnego konta na platformie, nauczyciel może wybrać termin szkolenia i pobrać niezbędne dokumenty związane z udziałem w projekcie.
Szczegółowa instrukcja postępowania jest zamieszczona na stronie internetowej MEiN.
MEiN przygotowuje cztery programy wspierające uczniów po zakończeniu nauki zdalnej. Oprócz programu obejmującego zajęcia sportowe są to również wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, działania profilaktyczne dotyczące wad wzroku i pomoc w uzupełnieniu wiedzy.(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/