Ponad 14,5 tys. szkół i placówek oświatowych zgłosiło się do udziału w akcji „Szkoła do hymnu” polegającej na tym, że uczniowie i nauczyciele wspólnie 8 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewają cztery zwrotki hymnu narodowego – poinformowało we wtorek MEN.
Przedsięwzięcie jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej", w której uczestniczyło ponad 5 mln uczniów i nauczycieli z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą.
"Zbliża się kolejna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to symboliczna data dla Polaków. Z tej okazji proponujemy po raz kolejny włączenie się do akcji wspólnego śpiewania polskiego hymnu" – powiedział minister Dariusz Piontkowski cytowany w komunikacie resortu edukacji zachęcając do udziału w akcji.
Do udziału w tegorocznej akcji zgłosiło ponad 14,5 tys. szkół i placówek oświatowych, blisko 3 mln uczniów oraz około 300 tys. nauczycieli z kraju i spoza Polski - poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.
Warunkiem uczestnictwa w inicjatywie jest przesłanie przez dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki oświatowej ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka "Ankieta"). Na zgłoszenia MEN czeka do czwartku - 7 listopada do godz. 15.
Placówki polonijne i szkoły polskie za granicą, chętne do udziału w akcji "Szkoła do hymnu", proszone są o przesyłanie zgłoszeń mailowo na adres Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą sekretariat@orpeg.pl. W zgłoszeniu powinny znaleźć się następujące informacje: nazwa i typ przedszkola/szkoły/, placówki oświatowej oraz szacowana liczba uczniów i nauczycieli biorących udział w akcji.
MEN zachęca do publikowania relacji ze wspólnego śpiewania hymnu narodowego na profilach szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaDoHymnu oraz na stronach internetowych. Informuje też, że wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które zgłoszą swój udział w akcji otrzymają pamiątkowy dyplom. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/