Europa i świat po 1989 roku

19.11.2019

Międzykontynentalna lekcja językowa online uczniów z Polski i z Nikaragui

Uczniowie Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach wzięli we wtorek udział w lekcji online służącej doskonaleniu znajomości języka i wsparciu organizacji pomocowych w Nikaragui. Ich partnerami w prowadzonej po hiszpańsku rozmowie byli uczniowie ze stolicy tego kraju.

Międzykontynentalne lekcje językowe to część programu edukacyjnego "Rozmawiasz-Pomagasz". W jego ramach przystępujące do projektu szkoły bądź klasy wybierają sobie partnera do rozmów online z Afryki, Azji lub z Ameryki Łacińskiej. Uczniowie łączą się ze swoimi rówieśnikami i z ich wychowawcami za pośrednictwem komunikatorów Skype lub Messengera i rozmawiają w języku obcym. Przeważnie po angielsku lub hiszpańsku.

"Dzieci i młodzież rozmawiają o kulturze, obyczajach, tradycji, warunkach życia, dowiadując się, jak żyją ich rówieśnicy w odległych krajach" – wyjaśnił pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes katowickiej Fundacji GoodNetwork Jacek Siatkowski.

Po cyklu rozmów polscy uczniowie organizują – z reguły w formie zbiórki pieniędzy – pomoc dla nowych znajomych, po czym znowu łączą się online – stąd nazwa programu edukacyjnego "Rozmawiasz-Pomagasz". Beneficjentami pomocy są szkoły i organizacje pomocowe z Afryki, Azji i z Ameryki Łacińskiej. Istotą pomysłu jest to, aby świadczyć pomoc, widząc i poznając ludzi, którym się pomaga.

W sumie w programie wzięło dotąd udział ok. 40 polskich szkół. W obecnej, trzeciej, edycji przedsięwzięcia, uczestniczy 15 placówek. W międzykontynentalne rozmowy online zaangażowali się uczniowie śląskich szkół w Katowicach, Zabrzu, Bytomiu, Tychach, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Zawierciu i w Dąbiu. Prowadzą je ze szkołami lub organizacjami m.in. z Kenii, Malawi, Pakistanu czy Nikaragui. W sumie w projekcie uczestniczy blisko 30 zagranicznych partnerów. W ostatnim czasie dołączyły placówki z Rwandy, Etiopii, Boliwii i z Filipin.

Wychowawcy i uczniowie Zespołu Katolickich Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Katowicach wybrali do rozmów Colegio Tecnico Nino Jesus de Praga – szkołę prowadzoną przez siostry karmelitanki w Managui, stolicy Nikaragui. Szkolnym koordynatorem projektu jest nauczycielka Natalia Dawidowska.

Ponieważ różnica czasowa między Polską a Nikaraguą wynosi obecnie siedem godzin, uczniowie z Colegio Tecnico przyszli we wtorek do swojej szkoły godzinę wcześniej, aby spotkać ze swoimi rówieśnikami z Katowic. Polscy uczniowie przygotowali zestaw pytań do kolegów z Nikaragui, m.in. o tamtejszej kulturze, zwyczajach i sposobach spędzania czasu.

Idea przedsięwzięcia polega na tym, aby osoby rozmawiające z wolontariuszami jednocześnie wspierały dzieła, na których rzecz działają organizacje wskazujące wolontariuszy do rozmów online. Według prezesa Siatkowskiego rozmowy i wzajemne poznanie prowadzą do stworzenia społeczności skupiającej placówki i wolontariuszy z wielu krajów. Na grudzień zaplanowano wydarzenie specjalne. W jego ramach uczestnicy projektu będą składać sobie online świąteczne życzenia.

Misją katowickiej fundacji – jak podano na jej stronie internetowej – jest "nawiązywanie przyjaźni między ludźmi, głównie z odległych krajów, dialog, wzrost zrozumienia, tolerancji i pokoju oraz wspieranie dzieł pomocy na całym świecie".

"Jesteśmy przekonani, że przyjaźń dzięki internetowi oraz pomoc online może z łatwością przekraczać najdalsze granice i bariery – one są tylko w naszych umysłach, przekonaniach i przyzwyczajeniach" – wskazali pomysłodawcy projektu.(PAP)

Autor: Marek Błoński

mab/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL