Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska ustanowiły międzynarodową, interdyscyplinarną Nagrodę im. ppłk. Jana Kowalewskiego. Jest ona dedykowana osobom reprezentującym różne dziedziny wiedzy i zawody, działającym dla dobra ogółu.
Patron nagrody - Jan Kowalewski był podpułkownikiem piechoty Wojska Polskiego II RP, kryptologiem, matematykiem i lingwistą, żołnierzem wywiadu wojskowego, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny polsko-bolszewickiej, przyczyniając się tym do polskiego zwycięstwa w bitwie warszawskiej w sierpniu 1920 r.
Jak poinformował rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Aleksander Masłowski, ustanowienie nagrody im. Kowalewskiego związane jest z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Organizatorzy informują, że nagroda dedykowana jest osobom „reprezentującym różne dziedziny wiedzy oraz zawody, które wykorzystując potęgę własnego umysłu, zdobytą wiedzę i umiejętności, działają dla dobra ogółu”. „Osobom, które pokonując własne bariery i ograniczenia, pomagają innym, są dla nich wzorem, angażują się w sprawy społeczne, życie gospodarcze, naukowe i kulturalne” – dodają organizatorzy konkursu.
„Szukamy przede wszystkim osób nieszablonowych, z ponadprzeciętnymi zdolnościami, wykorzystujących je w służbie innym. Zależy nam na docenieniu +codziennych bohaterów+, których działalność bywa niedostrzegana, a którzy swoją aktywnością i odkryciami, starają się uczynić świat lepszym. Laureatem może zatem zostać każda osoba działająca dla dobra ogółu, nie tylko naukowiec, wynalazca, lekarz, przyrodnik czy działacz społeczny” – doprecyzował Masłowski.
Oprócz dyplomu i specjalnie zaprojektowanej statuetki, Nagroda im. ppłk. Jana Kowalewskiego ma również wymiar finansowy.
Przyznawana ona będzie corocznie w dwóch kategoriach: „Polska dla świata” oraz „Świat dla Polski”. Pierwsza z kategorii dedykowana jest osobom z kraju, „których osiągnięcia przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy badawcze, wnosząc wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszej Ojczyzny, kształtując pozytywny jej wizerunek, umacniając dumę narodową poprzez podejmowanie najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata”.
Z kolei w drugiej kategorii honorowane mają być osoby „z zagranicy, których różnego rodzaju innowacyjne działania, osiągnięcia i twórczość, przynoszą pożytek Polsce i polskiemu narodowi”.
W każdej z kategorii mają być przyznawane po dwie nagrody: dla osób do 35 roku życia i powyżej 35 roku życia.
Masłowski wyjaśnił, że kandydatów do nagrody mogą zgłaszać uczelnie wyższe, instytuty naukowe, instytucje kultury oraz członkowie kapituły konkursowej, w której znajdą się przedstawiciele świata nauki, historycy, badacze i publicyści.
Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 1 czerwca 2019 r. Uroczystą galę wręczenia Nagród zaplanowano na 28 września br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
W składzie kapituły znajdują się m.in. przedstawiciele Politechniki Gdańskiej i Muzeum II Wojny Światowej a także Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Memorial de Verdun, Ukraińskiej Akademii Nauk i Telewizji Polskiej. Członkiem kapituły będzie też wnuk ppłk. Jana Kowalewskiego - Hugo Kowalewski-Ferreira. (PAP)
Autor: Anna Kisicka
aks/ mmu/