Czarny czas edukacji w Małopolsce jest skończony; podpisałam odwołanie Barbary Nowak z funkcji małopolskiej kurator oświaty – poinformowała w piątek w Krakowie minister edukacji Barbara Nowacka. P.o. małopolską kurator oświaty została nauczycielka języka polskiego Gabriela Olszowska.
"Barbara Nowak skutecznie odwołana z funkcji Kuratora Oświaty. Wojewoda Krzysztof Klęczar właśnie mi to potwierdził. Szczęśliwej szkoły już czas" - poinformowała Barbara Nowacka w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter), po piątkowej konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim w Krakowie.
Na wcześniejszej konferencji prasowej Nowacka, podkreśliła, że w czasie kampanii wyborczej partie związane z Koalicją "obiecywały ulgę polskiej szkole". "W Małopolsce czarny czas dla edukacji i średniowiecze, które próbowano zaprowadzić w Małopolsce w postaci pani kurator Nowak, właśnie się skończyło. Dziś podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak z pełnienia funkcji" - mówiła szefowa resortu edukacji.
Na okres przejściowy obowiązki małopolskiej kurator oświaty będzie pełniła nauczycielka języka polskiego Gabriela Olszowska, była dyrektor Gimnazjum nr 2 w Krakowie
Barbara Nowak to pierwsza kurator odwołana przez nową minister edukacji. Według zapowiedzi minister, odwołanie pozostałych 15 kuratorów nastąpi do końca tego roku. W ciągu miesiąca ma być rozpisany rządowy konkurs na kuratorów oświaty.
"Trzeba małopolskiej oświacie przywrócić spokój. Trzeba przywrócić poczucie nauczycielom, dyrektorom, że to co robią dla szkoły, jest zazwyczaj dobre. Kuratorium nie jest od zakazywania udziału w spektaklach teatralnych, karania dyrektorów za sprawy polityczne, czy od wyjątkowo ostrych polemik na Twitterze. Kuratorium oświaty jest od pomagania szkołom, stania po stronie mądrej, dobrej, polskiej, odpowiedzialnej edukacji" – Nowacka.
Według nowego wojewody małopolskiego Krzysztofa Klęczara, kurator Barbara Nowak "była uosobieniem, symbolem wszystkiego tego, czemu Polacy powiedzieli +nie+ w ostatnich wyborach parlamentarnych". "Była symbolem pogardy, dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem, a także symbolem absolutnego braku poszanowania dla drugiego człowieka" - ocenił.
Zdaniem Gabrieli Olszowskiej kurator oświaty powinien być opiekunem, a nie "prokuratorem". "Lubię pracować, chyba się znam na wielu obszarach. Na pewno dostanę pomoc, bo to mam gwarantowane" – powiedziała. "Dzieciaki, ludzie związani z oświatą, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele, dyrektorzy, możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy" – dodała.
Dopytywana o dotychczasowe działania i decyzje Barbary Nowak, szczególnie decyzje dotyczące odwołanych dyrektorów szkół, zapowiedziała, że "wszystkie przypadki będą analizowane".
Barbara Nowak, z wykształcenia historyk, od 2016 r. była małopolską kurator oświaty. W piątek nie udało się PAP z nią skontaktować.
"Dziękuję Nauczycielom, Pracownikom Oświaty, Uczniom, ich Rodzicom za tysiące spotkań, pięknych wzruszeń. Dziękuję za wspólną troskę o młode pokolenie, ratowanie szkół i MDKów przed likwidacjami. Życzę, aby w małopolskich pięknych szkołach, przedszkolach, dzieci zawsze były bezpieczne" – napisała była kurator w serwisie społecznościowym X (dawniej Twitter).
Gabriela Olszowska ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, zarządzanie w oświacie na Politechnice Krakowskiej oraz europeistykę na Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej. Jest doktorem nauk humanistycznych. Organizuje warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, jest autorką publikacji metodycznych. Była nauczycielką języka polskiego, wcześniej pełniła funkcję m.in. dyrektora Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krakowie.
W Małopolsce wśród kandydatów na kuratora oświaty wymienia się Katarzynę Mitkę z PSL, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Sance w podkrakowskiej gminie Krzeszowice. Platforma Obywatelska ma rekomendować, według doniesień medialnych, Artura Paska – dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 19 w Krakowie, w przeszłości pełniącego funkcję wicedyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Krakowie. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/ del/ kh/ oloz/ par/