Mając talent, jesteście predysponowani, by kształtować życie twórcze, dzięki ciężkiej pracy przekształcacie talent w sztukę - powiedział w poniedziałek minister kultury Piotr Gliński podczas inauguracji roku szkolnego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.
Zwracając się do uczniów szkoły muzycznej drugiego stopnia minister Gliński podkreślił, że talent, jaki mają, predysponuje ich do tego, by kształtować życie twórcze. Życzył im dobrej nauki i zachęcał do wytężonej pracy.
"Bez pracy nic nie ma w życiu. Dzięki ciężkiej pracy talent przekształcacie w twórczość, w sztukę. To się może łączyć ze stresem. Do tego trzeba podchodzić spokojnie(…). Życzę, byście się nie stresowali, ale żebyście mieli ambicję" - powiedział szef MKiDN.
"Jesteście uprzywilejowani. Nie wszyscy mają słuch absolutny. Warto to szanować" - dodał minister.
Zauważył, że wymagania wobec szkolnictwa artystycznego są coraz wyższe, jest to jednak dowodem na to, że szkolnictwo artystyczne zmienia się w kierunku osiągania jak najwyższych standardów. "Musimy walczyć o poziom, stawiać wysokie wymagania, być ambitni, bo to jest dobre dla całego szkolnictwa" - wskazał minister kultury.
Zaznaczył, że w ciągu ostatnich 8 lat zainwestowane zostało prawie 2 mld zł we wszystkie typy szkolnictwa artystycznego. "Efekt tych 2 mld zł zainwestowanych w szkolnictwo artystyczne jest chyba widoczny. Przenieśliśmy w ostatnich latach polskie szkolnictwo artystyczne w XXI wiek, m.in. dzięki prekursorskiemu projektowi termomodernizacji, który spowodował, że 187 budynków, 139 szkół mogło być zmodernizowanych pod względem technologicznym i ekologicznym" - zauważył Gliński.
"Na nowy rok życzę sukcesów, pogody ducha, zachowania właściwych proporcji, znalezienia w życiu prawdziwych autorytetów, kierowania się rozumem i sercem własnym" - podsumował minister.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego jest organem nadzoru dla wszystkich szkół artystycznych i organem prowadzącym dla części z nich. W szkołach prowadzonych przez MKiDN kształci się 53 700 uczniów. Publiczne szkoły artystyczne prowadzone są także przez jednostki samorządu terytorialnego. Szkoły niepubliczne są prowadzone przez różne organizacje, np. fundacje, stowarzyszenia, osoby prywatne.(PAP)
kmz/ par/