Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się w poniedziałek w Augustowie z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych, która odpoczywa na obozie edukacyjnym dla uczniów ze szkół polonijnych.
"W Polsce są wakacje. Dzieci wypoczywają na takich obozach jak wasz, ale wasz obóz jest szczególny, bo to obóz dla Polaków, młodzieży pochodzenia polskiego z innych państw. Cieszę się, że wybraliście pobyt w województwie podlaskim, nad naszymi jeziorami" – powiedział w Augustowie minister Piontkowski.
Dodał, że MEN dofinansowuje takie kolonie dla Polaków ze Wschodu, ale też dla Polonii z USA i Europy Zachodniej. Ministerstwo w 2019 r. przeznaczyło na ten cel 700 tys. zł.
Projekt realizowany jest z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku. W Augustowie przebywa 35 uczniów z 19 szkół polonijnych. Uczestnicy projektu doskonalą podczas obozu znajomość języka polskiego, historii Polski, w tym wiedzy o Kresach. W obozie uczestniczą także uczniowie ze szkół w Polsce.
"Mam nadzieję, że ten przyjazd pozwoli nie tylko podszlifować im język polski, ale pozwoli zachować również więź z ojczyzną. Takie spotkania pokazują, że te dzieci potrzebują kontaktu bezpośredniego z rodakami, tutaj na miejscu" – powiedział po spotkaniu Piontkowski.
Prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce Dorota Andraka powiedziała PAP, że jej organizacja istnieje od ponad 100 lat i nadzoruje 10 tys. uczniów w USA. Dodała, że w 2019 r. organizacja ta realizuje projekt "Na ścieżkach historii".
"Dzieci, które tu przyjechały, to uczniowie, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce, a przede wszystkim wykazują zainteresowanie i chęć przyjazdu do Polski. Pobyt dzieci polega na nauce języka polskiego. Mamy tutaj specjalne lektoraty, gdzie uczą się języka polskiego komunikatywnego. Dodatkowo poznają historię tego regionu" – dodała Dorota Andraka.
Na spotkaniu w Augustowie był obecny również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka.
Kurator poinformowała, że w woj. podlaskim jest obecnie zgłoszonych ok. 500 różnych form wypoczynku letniego. Ta liczba na pewno powiększy się do końca wakacji. "Zależy nam, aby ten wypoczynek odbywał się bezpiecznie, aby dziećmi zajmowała się wykwalifikowana kadra, a zajęcia, żeby były atrakcyjne" – powiedziała Beata Pietruszka.
Młodzież po spotkaniu z ministrem wzięła udział w zajęciach z przedstawicielami policji, Straży Pożarnej, a także Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczyły się m.in. bezpiecznego zachowania na wodzie. (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ joz/