Auschwitz

19.06.2018

Młodzież niesłysząca pomagała konserwatorom w Muzeum Auschwitz

Młodzież z wrocławskiego ośrodka szkolno-wychowawczego dla niesłyszących i słabosłyszących odwiedziła Muzeum Auschwitz, by w ramach praktyk pomóc m.in. konserwatorom, którzy opiekują się zabytkami w miejscu pamięci.

„Na naszą obecność w Muzeum patrzymy z perspektywy historycznej, bowiem w Niemczech nazistowskich ludzie niesłyszący, a także mający inne dysfunkcje, byli sterylizowani lub skazywani na śmierć. Nasza młodzież, mimo utrudnionego startu w życiu, jest bardzo wartościowa i chcemy pokazać światu, że my też potrafimy. Tutaj możemy pomóc w ocaleniu artefaktów, aby upamiętnić tych, którzy tu ginęli. W naszym ośrodku jest grupa stolarzy-renowatorów. Młodzież mogła pracować na znakomitym sprzęcie w stolarni Muzeum” – powiedział wychowawca wrocławskiej grupy Piotr Kondratowicz.

Jak dodał, po pobycie młodzieży w placówce pozostaną nowe ławki w tzw. alei brzóz na terenie byłego obozu Auschwitz I. „Są wykonane z bardzo dobrego drewna. Myślę, że będą służyły 10-15 lat. Drugą rzeczą, którą się zajmowaliśmy, było restauracja bardzo złożonego regału na książki” – dodał.

Jeden z uczestników praktyk Mateusz Rochowicz powiedział, że pomoc, której mógł udzielić, sprawiła mu przyjemność. „W moim przypadku odnawianie zabytkowej szafy, wykonanie wszystkich detali, pomogło mi rozwinąć się pod względem technicznym” – wyjaśnił cytowany w komunikacie uczeń.

Podopieczni ośrodka podczas wizyty w Muzeum zwiedzili były niemiecki obóz. Rochowicz po wyjściu powiedział, że czuje smutek. „Trochę płakałem. Zginęło tu tyle ludzi. Wszyscy powinni się wzajemnie szanować, a nie zabijać” – wskazał.

Młodzież z wrocławskiego ośrodka podczas pobytu uczestniczyła m.in. w obchodach 78. rocznicy deportacji do KL Auschwitz pierwszej grupy Polaków. Dla dwójki byłych więźniów obozu – Zdzisławy Włodarczyk i Ryszarda Machulika, wykonali z drewna figury aniołów.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je 2,1 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL