Muzeum Narodowe w Warszawie powołuje Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej, które będzie upowszechniało wiedzę o sztuce i kolekcjach muzeum; ma być miejscem nowoczesnej dydaktyki, nowatorskich inicjatyw edukacyjnych oraz współpracy środowisk szkolnych i muzealnego.
„W obecnej sytuacji Muzealne Centrum Edukacji Szkolnej, będąc miejscem spotkania szkoły i muzeum, uczniów, nauczycieli i edukatorów, naturalnie działa online” – powiedziała PAP Bożena Pysiewicz, która wraz z Urszulą Król i Edyta Rubka-Kostyrą prowadzi MCES.
Od wielu lat MNW organizuje lekcje muzealne dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia odbierane są pozytywnie; ich uczestnicy wracają do muzeum wielokrotnie na kolejne spotkania. „Lekcje muzealne to jeden z głównych filarów programu Centrum. Od 1 kwietnia odbyło się 350 zajęć online z udziałem uczniów ze szkół z całego kraju, a także z zagranicy, np. ze szkół polonijnych placówek szkolnych z zachodniej Australii” – zaznaczyła w rozmowie z PAP Bożena Pysiewicz.
„Młodzi Australijczycy i uczniowie u nas w kraju uczestniczyli w lekcjach na temat, np. tradycji Wielkiej Nocy, skarbów Muzeum Narodowego czy +Warszawy jak z obrazka+” – dodała Pysiewicz.
„Myśląc o uczniach, dążymy do tego, aby każda lekcja była otwartym procesem, opartym na poszukiwaniach, osobistym kontakcie ze sztuką oraz dzieleniu się wiedzą, doświadczeniami i emocjami” – zaznacza Pysiewicz.
Podczas lekcji uczniowie i nauczyciele poznają np. sposoby pracy z eksponatami muzealnymi, mogą się też dowiedzieć, czy dany obiekt można potraktować jako źródło historyczne czy jako wizję artystyczną.
Drugim ważnym filarem programu są sami nauczyciele. Oni nie tylko przyprowadzają dzieci lub koordynują lekcje online, ale są partnerami i twórcami lekcji muzealnych. „My, muzealnicy w czasie trwającej godzinę lekcji dajemy tylko impuls, staramy się rozbudzić zainteresowanie, ale reszta należy do nauczyciela. Niejednokrotnie dzięki nim pierwsze zaciekawienie przeradza się w miłość do sztuki” – podkreśla Pysiewicz.
„Sztuka i nauka, eksperymenty i doświadczenie, wiedza i radość – to tylko kilka, wybranych słów, opisujących naszą misję. MCES to odpowiedź na potrzeby nauczycieli związane z realizacją programu szkolnego” – zaznaczają autorzy programu MCES.
Program MCES zakłada wsparcie szkół w realizacji podstawy programowej z przedmiotów humanistycznych i artystycznych oraz pomoc w wykorzystaniu eksponatów muzealnych, jako źródeł historycznych i tekstów kultury. Współtworzenie tematów lekcji muzealnych, udział w warsztatach i seminariach z zakresu historii sztuki i muzealnictwa, realizacja autorskich projektów to tylko kilka propozycji wspólnych działań.
MCES będzie koordynować zajęcia w Gmachu Głównym MNW w Alejach Jerozolimskich oraz w oddziałach - Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni i Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Więcej informacji na stronie internetowej MNW oraz na profilu MCES na Facebooku. (PAP)
Anna Bernat
abe/ wj/