Spotkania uczniów polskich z byłymi więźniami Auschwitz Lidią Maksymowicz, Zdzisławą Włodarczyk i z Bogdanem Bartnikowskim zorganizuje jesienią Muzeum Auschwitz. Placówka podała we wtorek, że nauczyciele mogą już zgłaszać swoje klasy.
"Jesienią w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz odbędą się spotkania z ocalałymi z niemieckiego obozu Auschwitz w ramach projektu +Żebym zdążył to opowiedzieć+. Jest on przeznaczony dla młodzieży starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Gośćmi będą Lidia Maksymowicz, Zdzisława Włodarczyk i Bogdan Bartnikowski" – poinformował Łukasz Lipiński z biura prasowego muzeum.
Nauczyciele mogą już online wypełnić formularze zgłoszeniowe. "O udziale w spotkaniu decyduje kolejność nadsyłanych zgłoszeń" – dodał Lipiński.
Spotkania odbędą się w siedzibie Centrum Edukacji przy Muzeum Auschwitz. Bohaterką pierwszego, 16 października, będzie Lidia Maksymowicz. Miała niespełna trzy lata, gdy w grudniu 1943 r. transportem z Mińska na Białorusi razem z matką została deportowana do Auschwitz. W styczniu 1945 r., podczas ewakuacji, matka Lidii była wysłana w głąb Rzeszy do innych obozów, a dziewczynka pozostała w Auschwitz II-Birkenau. Po wyzwoleniu została zabrana przez Bronisławę i Ryszarda Rydzikowskich z Oświęcimia, którzy ją adoptowali. Prawdziwa matka przeżyła wojnę i próbowała szukać dziecka. Odnalazła ją w 1962 r.
Drugie spotkanie zaplanowano na 26 października. O swoich losach opowie wówczas Zdzisława Włodarczyk. Wraz z rodzicami i młodszym bratem została deportowana do Auschwitz w sierpniu 1944 r. w pierwszych dniach po wybuchu powstania warszawskiego. Została wyzwolona w styczniu 1945 r.
14 i 15 listopada z młodzieżą spotka się Bogdan Bartnikowski. W czasie powstania warszawskiego wraz z matką został wypędzony z domu i skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd 12 sierpnia 1944 r. obydwoje zostali wywiezieni do Auschwitz. Miał wówczas 12 lat. 11 stycznia 1945 r. razem z matką został ewakuowany do Berlina-Blankenburga, gdzie do wyzwolenia 22 kwietnia 1945 r. pracował przy odgruzowywaniu miasta. Po wyzwoleniu wrócił wraz z matką do Warszawy.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/