Lekcję internetową, która przybliża los kobiet w niemieckim obozie Auschwitz, udostępniło Muzeum Auschwitz. Jest ona dostępna w językach polskim i angielskim – zakomunikowały we wtorek służby prasowe Miejsca Pamięci w Oświęcimiu.
„Pierwszy obóz koncentracyjny dla kobiet w nazistowskich Niemczech został założony już jesienią 1933 r. w mieście Moringen. Do maja 1939 r. KL Lichtenburg był centralnym obozem koncentracyjnym dla kobiet. Następnie wszystkie więźniarki przeniesiono do nowo utworzonego kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrueck, który do 1942 r. był jedynym dla kobiet. Przyczyną utworzenia oddziału kobiecego w KL Auschwitz było przepełnienie więzień znajdujących się na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych, przede wszystkim Polski, a także wzrost liczby więźniarek obozu Ravensbrueck” – napisały we wstępie autorki lekcji Wanda Witek-Malicka i Jadwiga Dąbrowska z Muzeum Auschwitz.
Agnieszka Juskowiak-Sawicka, szefowa działu e-learningu w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, poinformowała, że lekcja została podzielona na kilkanaście rozdziałów, w których autorki opisały los kobiet od momentu powstania obozu kobiecego w KL Auschwitz i przywiezienia pierwszego transportu więźniarek, poprzez strukturę społeczności więźniarskiej, rejestrację, warunki egzystencji, pracę, po masową zagładę.
„Autorki wprowadzają czytelnika w tematy ucieczek z obozu i kar, a także cielesności, chorób, eksperymentów, ciąży i porodu, by przejść do relacji międzyludzkich, konspiracji, przejawów życia religijnego i kulturalnego, a także aktywności twórczej – dodała Juskowiak-Sawicka.
Dramat kobiet w obozie ukazany jest poprzez wiele relacji ocalałych więźniarek. Pewne wyobrażenie o rozmiarach zarówno samego obozu, jak i pracy oraz egzystencji dają zarówno zdjęcia lotnicze, plany, zdjęcia wykonane przez esesmanów, jak i fotografie powojenne, prace artystyczne i przedmioty wykonane przez więźniarki w obozie.
„Koniec wojny dla byłych więźniarek KL Auschwitz wcale nie oznaczał końca gehenny. Większość z nich cierpiała na rozmaite choroby (…), a których leczenie niejednokrotnie przeciągało się na długie miesiące, a nawet lata. Oddzielnym problemem były zaburzenia o charakterze nerwicowym i emocjonalnym będące pokłosiem traumatycznych przeżyć i wielu miesięcy, a czasem lat życia w skrajnym stresie. (…) Wiele spośród ocalałych kobiet musiało zmierzyć się z informacją o stracie dzieci, mężów i pozostałych członków rodzin. Zwłaszcza Żydówki zwykle już nie miały do kogo wracać” – napisały autorki w zakończeniu.
Lekcja „Kobiety w KL Auschwitz” jest dostępna w języku polskim i angielskim: http://lekcja.auschwitz.org/2022_kobiety_pl/.
Międzynarodowe Centrum, które przygotowało lekcję, prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.
Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcje, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ pat/