Każda z czterech części przygotowywanego na zlecenie MEN „Naszego elementarza” zostanie zaadaptowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych – poinformował wiceminister edukacji Tadeusz Slawecki. Będą to adaptacje dla dzieci niewidomych, niesłyszących i z innymi dysfunkcjami.
Sławecki odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłanek PO Domiceli Kopaczewskiej i Ewy Wolak.
Adaptacja dla uczniów niewidomych zostanie wykonana w systemie Braille’a, a dla uczniów słabowidzących - w druku powiększonym. Będą mieć one dwie wersje: elektroniczną i w formie wydruku. Wersje elektroniczne będzie do pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Adaptacja dla uczniów niewidomych zostanie wykonana w systemie Braille’a, a dla uczniów słabowidzących - w druku powiększonym. Będą mieć one dwie wersje: elektroniczną i w formie wydruku. Wersje elektroniczne będzie do pobrania na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Także adaptacja dla uczniów mających trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym niesłyszących i słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją, zostanie wykonana w dwu wersjach: elektronicznej i w formie wydruku.
W tym przypadku w podręczniku oryginalnym zostaną dokonane niezbędne zmiany wynikające z niepełnosprawności uczniów. Treści w książce zostaną wzbogacone o piktogramy systemu PCS (Picture Communication Symbols). Ponadto dodane zostaną karty komunikacyjne oraz słowniczek wszystkich wykorzystanych symboli.
Na potrzeby tej grupy uczniów zmieniono treść poleceń oraz wygląd niektórych ilustracji. Nie ingerowano jednak w zawartość merytoryczną; modyfikacje mają jedynie pomóc uczniom w odbiorze przedstawionych treści.
Przygotowana zostanie także multimedialna wersja zawierająca nagrania w polskim języku migowym (PJM) – wykonanej w postaci plików wideo zapisanych na płycie DVD, jak również udostępnionych do pobrania ze strony internetowej w formatach wideo odtwarzanych na komputerach, tabletach i smartfonach.
Wersja ta będzie zawierać wszystkie teksty z „Naszego elementarza” nagrane w polskim języku migowym, jak również dodatkowe informacje dotyczące sytuacji głuchego ucznia oraz społeczności głuchych. Pliki wideo będzie można odtworzyć w systemach operacyjnych Windows, Android, IOS i Linux.
Podręczniki adaptowane będą miały też wersję dla nauczyciela oraz książkę pomocniczą.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, uczniowie, którzy 1 września tego roku rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej, dostaną darmowe podręczniki. Książki te staną się własnością szkoły, mają służyć co najmniej trzem rocznikom.
Podręczniki adaptowane, dostosowane do potrzeb konkretnego ucznia, np. niewidomego, będą własnością organu prowadzącego, a nie konkretnej szkoły. W przypadku zmiany miejsca nauki uczeń będzie zabierał go z sobą do nowej szkoły.
W połowie czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło dyrektorom szkół podstawowych aplikację na portalu Systemu Informacji Oświatowej umożliwiającą złożenie zapotrzebowania lub wniosku na "Nasz elementarz"; w ten sposób o podręczniki wystąpić mogą zarówno szkoły publiczne, jak i niepubliczne.
Z danych resortu wynika, że zamówiono ponad 555 tys. egzemplarzy podręcznika, w tym 3,8 tys. adaptowanych. (PAP)
dsr/ ls/