Zwiedzanie zabytkowego gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha, projekcja filmu „Kartka z Powstania” w technologii VR, warsztaty naukowe i mobilna wystawa „O matmo!” to propozycje przygotowane przez MEiN, które czekają na uczestników tegorocznej edycji Nocy Muzeów.
W sobotę wieczorem po raz kolejny Ministerstwo Edukacji i Nauki zaprasza uczestników Nocy Muzeów do wyjątkowych wnętrz gmachu w al. Szucha 25. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. gabinet i sekretariat ministra, salę posiedzeń im. Anny Radziwiłł czy salę portretową.
Zwiedzanie budynku MEiN przy al. Szucha będzie odbywało się w grupach liczących od 20 do 25 osób (w tym dzieci) pod opieką przewodnika, w wyznaczonych godzinach.
Planowane godziny wejść: 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30; 00.00.
Gmach Ministerstwa Edukacji i Nauki w al. Szucha to pierwszy wniesiony od podstaw budynek ministerialny w II RP. Siedzibę w nim miało Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które swoimi zadaniami obejmowało wszystkie typy i stopnie szkolnictwa, opiekę nad nauką, literaturą i sztuką, archiwaliami, bibliotekami, czytelniami, muzeami i teatrami, a także zadania państwa w sprawach wyznaniowych.
Autorem projektu budynku był prof. Zdzisław Mączyński, projektant wielu kościołów i szkół, naczelnik Wydziału Budownictwa Szkolnego w Ministerstwie Oświecenia i Wyznań. Gmach wzniesiono w latach 1927-1930, w stylu tzw. klasycyzmu redukcyjnego. Charakterystycznym jego elementem jest olbrzymi portyk z podwójnymi filarami. Na portyku znajduje się wielki wyrzeźbiony orzeł - godło państwowe. Między filarami jest wejście na główny, frontowy dziedziniec. W gmachu zaprojektowano również drugi wewnętrzny dziedziniec oraz dwa dziedzińce boczne. Dzięki temu rozwiązaniu wszystkie sale w gmachu są oświetlone naturalnym światłem.
Jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych rozpisano konkurs na wyposażenie wnętrz. Wygrał go profesor warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, jednocześnie dyrektor Departamentu Sztuki w ministerstwie Wojciech Jastrzębowski. Pod jego kierunkiem młodzi artyści stworzyli przestrzenie w stylu art deco. Uważane są one za jedno z najwybitniejszych osiągnięć sztuki dekoracyjnej dwudziestolecia międzywojennego. Całe wnętrze charakteryzuje się prostotą i powagą ożywioną grą płaszczyzn pionowych i poziomych. Korytarze wyłożono polskim marmurem, a pomieszczenia urzędników wyposażono w stylowe, zaprojektowane specjalnie do nich meble biurowe, ściany wyłożono jesionową boazerią - wszystko wykonane zostało z rodzimych materiałów przez polskie firmy i przedsiębiorstwa. W gabinecie ministra nad drzwiami umieszczono rzeźbione supraporty, których autorem był Stanisław Komaszewski. Dopełnieniem wystroju były żyrandole i lampy wykonane w warszawskiej firmie Antoniego Marciniaka.
W czasie II wojny światowej gmach przy al. Szucha, przemianowanej na Strasse der Polizei, znalazł się na terenie tzw. dzielnicy niemieckiej. W samym budynku siedzibę miał Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego; część zajmowała Tajna Policja Państwowa, czyli gestapo. Parter i przyziemie lewego skrzydła zamieniono w więzienie śledcze. Dziennie przesłuchiwano w nim nawet do 100 osób przywożonych z Pawiaka lub aresztowanych przez gestapo w czasie akcji przeciw polskiemu podziemiu czy w ulicznych łapankach. Przywożono tu także więźniów z innych więzień i aresztów z terenu dystryktu warszawskiego. W areszcie na "Szucha" więźniowie czekali na swoją kolej w czterech pozbawionych okien celach zbiorowych zwanych tramwajami oraz w dziesięciu celach pojedynczych. Stąd prowadzono ich na przesłuchania, którym towarzyszyły tortury. Z tego czasu pochodzą licznie zachowane na ścianach i podłogach cel napisy, w tym teksty modlitw i prośby o zawiadomienie rodziny.
Ministerialny budynek przetrwał wojnę w niemal niezmienionym stanie. Po wojnie powróciło do niego Ministerstwo Oświaty. W przyziemiu otwarto Mauzoleum Walki i Męczeństwa 1939-1945. Gmach przy al. Szucha w 1973 r. został wpisany do rejestru zabytków.
Zwiedzanie gmachu przy al. Szucha to nie jedyna atrakcja przygotowana przez resort edukacji i nauki z myślą o uczestnikach Nocy Muzeów. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach naukowych. Jak zapowiada MEiN będą mieć formę kreatywnych zajęć rozwijających wyobraźnię i twórcze myślenie. Mogą w nich uczestniczyć dzieci i młodzież do lat 18. Zgłoszenia na warsztaty naukowe będą możliwe od godz. 18.30 do godziny 00.00 (recepcja MEiN) lub do chwili wyczerpania limitu miejsc. Może w nich uczestniczyć do 550 osób.
Ministerstwo zaprasza też na wystawę "O matmo!" przygotowaną przez Centrum Nauki Kopernik. Składają się na nią interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka. Zostały one podzielone na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna.
Planowane godziny wejść dla poszczególnych grup: 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30; 00.00.
MEiN przygotowało też atrakcje w namiocie ustawionym na parkingu od ul. Hożej przed drugim budynkiem należącym do resortu. Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli tam obejrzeć film "Kartka z Powstania" w technologii VR. Fabularyzowane widowisko historyczne opowiada historię kpt. Władysława Sieroszewskiego "Sabały" jednego z powstańców warszawskich. Inspiracją do jego zrealizowania stał się jeden z eksponatów z Muzeum Powstania Warszawskiego – kartka z modlitwą, którą kpt. Władysław Sieroszewski otrzymał od córki w sierpniu 1944 r.
Seanse będą organizowane co 30 minut. Planowane godziny pokazów: 19.00; 19.30; 20.00; 20.30; 21.00; 21.30; 22.00; 22.30; 23.00; 23.30; 00.00. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ mhr/